Gmina Czarna Woda leży na Kociewiu, w południowej części Województwa Pomorskiego, na zachodnim końcu Pojezierza Starogardzkiego, w północno-wschodniej części kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Sąsiaduje z gminami: Kaliska, Czersk i Osieczna.
Powierzchnia gminy wynosi 2775 ha z czego 54% stanowią lasy. W skład Czarnej Wody wchodzą dwa sołectwa – Lubiki i Huta Kalna. Na obszarze gminy zamieszkuje na stałe 3480 osób w tym 3000 w samej Czarnej Wodzie. Miejscowość przecinają dwa główne szlaki komunikacyjne, droga krajowa nr 22 (dawna nazwa „berlinka” łącząca Berlin z Królewcem) oraz trasa kolejowa Tczew – Piła. Odległości drogowe z Czarnej Wody: do Gdańska – 90 km, do Starogardu Gdańskiego (stolicy regionu) – 36 km, do Chojnic – 40 km, do autostrady A1- 50 km przebiegającej w okolicy Swarożyna 50 km.
Cały obszar gminy z wyjątkiem zurbanizowanej części miasta Czarna Woda należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich.
Bory Tucholskie to ogromny kompleks leśny, jeden z największych w Europie, który tworzy niemal wyłącznie monokultura sosnowa wywiera decydujący wpływ na mikroklimat w gminie. Powietrze przesycone jest sosnowymi olejkami eterycznymi polecanymi w leczeniu wielu schorzeń, szczególnie dróg oddechowych. Lasy dostarczają przebywającym w nich nie tylko świeżego powietrza. Te w okolicach Czarnej Wody obfitują w grzyby, jagody, borówki, maliny i jeżyny. Gdy nadchodzi sezon grzybobrania do miejscowości zjeżdżają autokary wypełnione amatorami zbierania grzybów. System dróg leśnych w całości wykorzystywać można w okresie letnim do turystyki rowerowej i konnej, natomiast zimą do uprawiania narciarstwa biegowego i kuligów saneczkowych.
Czarna Woda jako osada wykształciła się pod koniec XVIII w. Rozwijała się od miejsca gdzie istniała przeprawa brodem przez rzekę ze Złego Mięsa oraz funkcjonowała karczma.
Teren nabrał gospodarczego znaczenia po wybudowaniu w drugiej połowie XIX w. Wielkiego Kanału Wdy, który służył do stworzenia i nawodniania kompleksu ok. 700 ha łąk. Inwestycja realizowana była głównie siłami jeńców francuskich z wojny francusko-pruskiej oraz miejscowej ludności, pod nadzorem pruskich geodetów kształconych w Czerskiej Szkolę Geodetów. Na obszarze ok. 700 ha piasków i nieużytków powstały rowy, kanały, akwedukty, tamy, śluzy, zastawki. Cały obiekt stanowi niezwykły i unikatowy przykład budowli hydrotechnicznych.
W czasach zaboru pruskiego w związku z budową w latach 1840 – 1848 kompleksu sztucznych łąk, a potem w roku 1873 linii kolejowej Chojnice – Starogard, okrzepła wieś, licząca w 1905 roku 65 zabudowań. W pierwszych latach XX wieku we wsi Czarna Woda był już młyn i dwa tartaki. W roku 1904, w tartaku, którego właścicielem był Niemiec Brandt, wybudowano Halę tartaków z szynownią.
Między wojnami światowymi wzdłuż szosy powstało osiedle, podobnych do siebie, parterowych domków z czerwonej cegły. W roku 1931 we wsi były 74 domy, kilka warsztatów rzemieślniczych, dwa sklepy i dwie restauracje. Czarna Woda liczyła 676 mieszkańców.
Największy rozwój miejscowości nastąpił po 1947 roku, po podjęciu decyzji budowy Zakładów Płyt Pilśniowych, wykorzystujących ogromne zasoby surowca drzewnego Borów Tucholskich. Między rokiem 1947 a 1967 w Czarnej Wodzie przybyło głównie wskutek napływu ludności z okolic i głębi kraju około 1600 osób. Obecnie funkcjonuje jako STEICO S.A.
Od 1 stycznia 1993 roku Czarna Woda uzyskała prawa miejskie i stała się samodzielną jednostką samorządową. W 1995 roku dołączyły do Gminy Miejskiej Czarna Woda sołectwa Lubiki i Huta Kalna jako części miasta. Od 1 stycznia 2014 roku zmieniła status z gminy miejskiej na gminę miejsko-wiejską i sołectwa odzyskały status wsi.
Największą atrakcją turystyczną gminy jest bez wątpienia rzeka Wda nazywana również Czarną Wodą, szlak kajakowy o całkowitej długości 198 km uznawany za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Polsce. Zróżnicowany charakter rzeki z przepięknymi odcinkami przełomowymi, z wartkim nurtem meandrującym, czasem wśród rozległej doliny a czasem w wąskiej dolinie przez Bory Tucholskie, przyciąga z każdym rokiem coraz więcej turystów krajowych i zagranicznych. Ze względu na łatwość dojazdu trasa z Czarnej Wody do Tlenia o długości 94 km jest najbardziej uczęszczana. Szacuje się, że w mijającym sezonie letnim przepływa tą trasą ok. 12 tys. wodniaków.
Na Wdzie organizowane są cykliczne imprezy kajakowe: Międzynarodowy Spływ Kajakowy, Ogólnopolskie Spływy Kajakowe: Energetyków, Papierników, „Śladami Remusa”, Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy (przełom stycznia i lutego), Spływ „Śladami Jana Pawła II”. Atrakcją dla pokonujących szlak wodny Wdy oprócz podziwiania krajobrazu jest możliwość spotkania ze zwierzętami na brzegach i na wodzie, w tym z reintrodukowanymi na Pomorzu bobrami, których liczne ślady żerowania spotyka się na brzegach.
Rzeka Wda, w nomenklaturze Polskiego Związku Wędkarskiego klasyfikowana od Czarnej Wody jako rzeka górska pstrągowo – lipieniowa przyciąga oprócz wodniaków amatorów wędkarstwa muchowego.
Drugim szlakiem kajakowym w gminie jest rzeka Niechwaszcz, prawobrzeżny dopływ Wdy. Niewielka rzeka nizinna na końcowym odcinku od wsi Zawada do ujścia powyżej Czarnej Wody silnie meandrująca o dużym spadku, kamienista, miejscami bardzo wąska. W okresie suchym płytka, może sprawić dużo kłopotów szczególnie dla mniej wprawnych kajakarzy. Wiosną gdy niesie więcej wody po zimowych roztopach bardzo atrakcyjna.
Do wypoczynku nad wodą zachęcają jeziora Lubiki i Szarmachy, położone w pobliżu wsi Lubiki. Dojazd do Lubik drogą asfaltową od trasy 22. Oba jeziora rybne, świetnie nadają się do uprawiania wędkarstwa. Nad j. Szarmachy miejsce do kąpieli, w sezonie regularnie badana czystość wody przez stację Sanepidu i tradycyjne miejsce obozowisk harcerskich. Na jeziorze Lubiki w czerwcu odbywają się regaty żeglarskie dla dzieci w klasie Optymist.
Przez Gminę Czarna Woda przechodzą dwa oznaczone na mapach i w terenie szlaki turystyczne piesze. Oba rozpoczynają się od stacji kolejowej Czarna Woda. Szlak Pieszy Kręgów Kamiennych prowadzi do miejscowości Odry, w pobliżu której znajduje się kilkanaście ułożonych kręgów kamiennych będących pozostałością po bytności na tym terenie Gotów, w okresie około trzeciego stulecia naszej ery. Szlak Kociewski prowadzi do Tczewa i wiedzie niezwykle malowniczą trasą przez Bory Tucholskie.
Doceniając wagę rozwoju turystyki Gmina Czarna Woda wybudowała i wyposażyła „Wystawę przyrody Borów Tucholskich i doliny rzeki Wdy” przy ul. Starogardzkiej 5A. Obiekt o charakterze muzealnym prezentuje zbiory spreparowanych zwierząt żyjących w naturze i minerałów. Tamże oglądać można efekty corocznych konkursów fotograficznych pod hasłem „Przyroda wokół nas”. W budynku Wystawy działa jednocześnie punkt informacji turystycznej.
W mieście działają dwie wypożyczalnie kajaków, chętni mogą skorzystać z usługi kompleksowej, tj. wypożyczenie sprzętu, przewóz sprzętu po zakończeniu spływu, opiekę przewodnika itp. Wypożyczalnia „Pod świerkami” działa przy ul. Okrężnej 4 a druga „Kajaki –Sękowski” przy ul. Długiej 12A. W zasadzie obie wypożyczalnie działają w sezonie letnim, jednak istnieje możliwość wynajęcia kajaków przed i po sezonie po wcześniejszym kontakcie z ich właścicielami.
Na turystów i podróżnych czekają restauracje: „Karczma Ostoja” przy ul. Starogardzkiej 23 i całodobowa na stacji paliw „BP” przy ul. Chojnickiej 17.
Sklepy spożywcze (prywatne) otwarte są do godz. 22.00 a w sezonie letnim nawet do 23.00 a ich rozmieszczenie sprawia, że wszyscy odwiedzający Czarną Wodę mają w różnych miejscach możliwość dokonania zakupów.
Wszystkie urządzenia sportowe znajdują się na terenie kompleksu sportowego przy ul. Mickiewicza 5. Na kompleks sportowy składają się: stadion, odkryty basen 50-cio metrowy czynny w sezonie letnim, korty tenisowe, boiska do siatkówki, boisko do piłki ręcznej, siłownia, sauna. Obok stadionu przy szkole podstawowej znajduje się hala sportowa.
Prężnie działa Uczniowski Klub Sportowy „Wda”, który swoją działalność skierował głównie na kajakarstwo sportowe i turystyczne, organizuje spływy kajakowe, obozy kajakowe dla dzieci, szkoli Instruktorów Turystyki Kajakowej, uczy chętnych gry w kajak-polo.
Na bazę noclegową składają się kwatery agroturystyczne.
Oferta gminy Czarna Woda może zadowolić chyba każdego, bo świeże powietrze i piękny krajobraz to propozycja nie do odrzucenia.
Informator do pobrania (0 kB)
Informacja GUS za 2010 rok. (0 kB)
Informacja GUS za 2011 rok. (0 kB)
Informacja GUS za 2012 rok. (0 kB)
Informacja GUS za 2013 rok. (0 kB)
Informacja GUS za 2014 rok. (0 kB)
Informacja GUS za 2015 rok. (0 kB)