Plan Odnowy Miejscowości Czarna Woda na lata 2008 – 2015
uchwalony przez Radę Miejską dnia 21 października 2008 r.
uchwałą nr XV/126/08 oraz zmieniony uchwałą Rady Miejskiej
z dnia 18 grudnia 2008 r. nr XVI/142/08
I. Charakterystyka miejscowości
1. Położenie miejscowości, przynależność administracyjna, powierzchnia, liczba ludności
Miejscowość Czarna Woda, znajduje się w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie starogardzkim. Graniczy z gminami Kaliska i Osieczna, należącymi do powiatu starogardzkiego oraz gminą Czersk (pow. Chojnicki). Od Gdańska oddalona jest o 82 km, od Starogardu Gdańskiego o 32 km a od Chojnic o 42 km. W odległości 2 km na zachód od miasta przebiega kolejowa magistrala węglowa z Górnego Śląska do Gdyni, a w odległości około 10 km znajduje się Wdzydzki Park Krajobrazowy. Dzięki położeniu wśród lasów Borów Tucholskich, nad rzeką Wdą, miasto leży na jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. W koncepcji krajowej sieci ekologicznej ECONET-POLSKA, obszar Borów Tucholskich zaliczony jest do obszarów węzłowych, odznaczających się bogactwem ekosystemów. Powierzchnia gminy to 2775 ha. Teren ten zamieszkuje ok. 3000 mieszkańców.
2. Historia miejscowości
Pierwsze „przemysłowe” inwestycje w rejonie Czarnej Wody przypadły na czasy zaboru pruskiego. W roku 1829 utwardzono trakt łączący Berlin i Królewiec oraz rozpoczęto wycinki lasów. Już w roku 1840 przystąpiono do tworzenia na jednym z dużych wyrębów pierwszych sztucznych łąk w Borach Tucholskich. Zalegające tu piaski były cyklicznie zalewane wodą z mułem, co doprowadziło do powstania rozległej „soczewki” żyznego gruntu, rozciągającej się na wschód od Czarnej Wody i na północ od traktu Berlin – Królewiec. Do nawadniania tych łąk wybudowano wówczas Kanał Wdy, liczący sobie 23 km i zaczynający się w Borsku, na południowym krańcu jeziora Wdzydze. Kolejną inwestycją było zrealizowane w latach 70-tych XIX stulecia, tranzytowe połączenie kolejowe Środkowych Niemiec z Prusami Wschodnimi. Dynamiczny rozwój na przełomie XIX i w początkach XX wieku sąsiedniego Czerska i dużej wsi Łąg zaowocował w okresie międzywojennym powstaniem w Czarnej Wodzie niedużego osiedla mieszkaniowego oraz młyna i tartaku, które stanowiły zaczątek obecnego miasta.
Największy rozwój miejscowości nastąpił po 1947 roku, po podjęciu decyzji budowy Zakładów Płyt Pilśniowych, wykorzystujących ogromne zasoby surowca drzewnego Borów Tucholskich. Budowa Zakładu Płyt Pilśniowych w latach 1947-53, a później także fabryki kalafonii i terpentyny (w latach 1957-60) doprowadziły do znacznej rozbudowy Czarnej Wody. Między rokiem 1947 a 1967 w Czarnej Wodzie przybyło, głównie wskutek napływu ludności z okolic i głębi kraju około 1600 osób. Od 1 stycznia 1993 roku Czarna Woda uzyskała prawa miejskie i stała się samodzielną jednostką samorządową. W 1995 roku dołączyły do Gminy Miejskiej Czarna Woda sołectwa Lubiki i Huta Kalna.
3. Przestrzenna struktura miejscowości
Czarną Wodę charakteryzuje zwarta zabudowa jednorodzinna. Domy jednorodzinne usytuowane są wzdłuż biegnącej przez Czarną Wodę drogi krajowej nr 22 oraz wzdłuż ulic: Akacjowej, Brzozowej, Cichej, Długiej, Jarzębinowej, Kamiennej, Krętej, Kwiatowej, Leśnej, Polnej, Pomorskiej, Poprzecznej, Słonecznej, Starogardzkiej, Starowiejskiej, Topolowej, Wiśniowej, Wrzosowej, Zielonej, Chojnickiej, Mostowej, Okrężnej, Sosnowej i ul. Szyszkowiec. Zabudowa wielorodzinna, osiedlowa dominuje wzdłuż ulic Słowackiego, Mickiewicza i ulicy Dworcowej.
W miejscowości znajdują się następujące obiekty użyteczności publicznej: urząd miejski, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, szkoła zawodowa, przedszkole, przychodnia zdrowia, kościół, dwa centra handlowe, targowisko miejskie, trzy banki, piekarnia, poczta, stadion, basen kąpielowy, boisko do piłki plażowej, siłownia, hala sportowa, biblioteka, dom książki, świetlica miejska „Kulturalnia”, galeria rzeźby, wystawa przyrody, pralnia, trzy pola namiotowe, przystań kajakowa, dwie wypożyczalnie kajaków, pole karawaningowe, kwatery agroturystyczne, pensjonat, hotel, domki kempingowe, kawiarenka internetowa, amfiteatr, dwie stacje paliw, dworzec PKP, przystanki PKS, trzy restauracje oraz dwa bary. Duży wpływ na przestrzenną strukturę miejscowości mają obszary leśne, zajmujące około 55 % powierzchni gminy. To właśnie one w głównej mierze determinują kierunki osadnictwa. Obiektem dominującym architektoniczne jest kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Do otwartych przestrzeni wspólnych należą: plac targowy, kompleks sportowy z basenem kąpielowym, amfiteatr, place zabaw dla dzieci. Elementem charakterystycznym poza kościołem jest wiadukt kolejowy na rzece Wdzie.
II. Inwentaryzacja zasobów służących odnowie miejscowości.
1. Zasoby przyrodnicze
Teren Gminy Miejskiej Czarna Woda jest obszarem cennym przyrodniczo. W całości należy do proponowanego Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Bory Tucholskie Natura 2000 – umieszczonego na tzw. „Shadow list”. Znajduje się na terenie projektowanego Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”. 70% całkowitej powierzchni gminy, czyli 20 km2 zajmuje obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich, który utworzony został zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Pomorskiego o numerze 5/94.
Dominującym typem siedliska w lasach państwowych jest bór świeży, występujący na glebach bielicowych, wytworzonych z piasków słabo gliniastych. Gatunkiem głównym i panującym jest sosna a stałą domieszką buk, dąb świerk brzoza i modrzew.
Na terenie gminy Czarna Woda zarejestrowano 8 gatunków płazów, 5 gatunków gadów i 66 gatunków ptaków objętych ochroną oraz żeremia bobrów i siedliska żurawi. Jest to dowód, że teren nie jest skażony przemysłowo.
2. Dziedzictwo kulturowe
Na terenie Czarnej Wody nie ma zabytków zarejestrowanych w rejestrze Wojewody Pomorskiego. W okolicznych lasach rozproszone są mogiły ofiar II wojny światowej.
3. Obiekty i tereny
Centralnym obiektem w Czarnej Wodzie jest kompleks sportowy mieszczący się przy ul. Mickiewicza na którym znajduje się basen kąpielowy, boisko do piłki nożnej, bieżnia, boisko do piłki plażowej, siłownia, oraz baza noclegowa w postaci Domu Szwedzkiego oraz trzech domków kempingowych. Na tym obiekcie odbywają się również festyny miejskie.
Przy ul. Słowackiego zlokalizowany jest plac targowy. Dniami handlowymi są środa i sobota. Miejskie place zabaw zlokalizowane są przy ul. Wiśniowej, Dworcowej i Słowackiego. Również przy ul. Słowackiego znajduje się drugie boisko do piłki plażowej. Najnowszym obiektem jest „Amfiteatr nad Wdą” gdzie odbywają się imprezy plenerowe, i koncerty.
4. Infrastruktura społeczna
Podstawową instytucją kultury jest Miejska Biblioteka Publiczna. Pod jej kierunkiem działa świetlica miejska „Kulturalnia”, która pełni rolę centrum kultury. Poza imprezami okolicznościowymi, koncertami, wieczorami poetyckimi i występami teatralnymi w „Kulturalni” prowadzone są cykliczne zajęcia hafciarskie dla młodzieży i dorosłych, zajęcia teatralne dla dzieci, zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży, spotkania klubu emerytów, kurs tańca (grupa dziecięca, młodzieżowa i dorosłych), nauka gry na instrumentach (zajęcia dla dzieci i młodzieży), zajęcia plastyczne dla dzieci, zajęcia kulinarne dla dorosłych, regionalne kółko hafciarskie, zajęcia fotograficzne, gimnastyka dla emerytów a także aerobik dla dorosłych. Również przez Miejską Bibliotekę Publiczną prowadzona jest „Stała Wystawa Przyrody Borów Tucholskich i Doliny Rzeki Wdy”. Jest to jedna z większych atrakcji turystycznych w Czarnej Wodzie. W pomieszczeniach wystawy znajdujemy kilka odmian ekspozycji: Fauna Borów Tucholskich, Owady i szkodniki Borów Tucholskich, Archeologia z okolic Czarnej Wody i z rezerwatu „Kręgi Kamienne” w Odrach, Geologia Polski i Świata. W jednej z sal budynku wystawy, honorowe miejsce zajmuje fotografia w cyklicznie przeprowadzanym konkursie fotograficznym pt. „Przyroda wokół nas„. Edycja konkursu ogłaszana jest corocznie przez Urząd Miejski w Czarnej Wodzie w kilku kategoriach, dlatego licznie udział w niej biorą miłośnicy przyrody z całej Polski.
5. Infrastruktura techniczna
Gmina Miejska Czarna Wda zapewniła dostęp do sieci wodociągowej dla ok. 99% mieszkańców. Część miejscowości obejmująca głównie zabudowę osiedlową, bloki wielorodzinne wyposażona jest w sieć kanalizacyjną. Obie sieci są obsługiwane przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, będący zakładem budżetowym gminy. Ta sama firma zajmuje się dystrybucją ciepła wytwarzanego przez ciepłownię prowadzoną przez firmę SYDKARAFT TERM Sp. z o.o.. Odbiorem ścieków z gospodarstw domowych wyposażonych w bezodpływowe zbiorniki ścieków zajmują się prywatne firmy posiadające koncesje na tą działalność. W zakresie wywozu odpadów stałych usługi dla ludności i jednostek gminy świadczy firma KOLTEL s.c. M. i T. Kolbusz ze Starogardu Gdańskiego posiadająca również stosowną koncesję. Dystrybucją energii elektrycznej zajmuje się firma ENERGA S.A. oddział w Starogardzie Gdańskim.
6. Gospodarka i rolnictwo
Największym zakładem na terenie Czarnej Wody jest zakład produkujący płyty pilśniowe STEICO S.A., zatrudniający ok. 200 osób. W jego sąsiedztwie funkcjonuje Ośrodek Badawczo Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych Sp. z o.o. zatrudniający ok. 30 osób oraz zakład produkujący brykiety z odpadów drewna to ENBIO Sp. z o.o. zatrudniający ok. 20 osób. Inna firma o profilu produkcji drzewnej to KL WOOD – Rafał Lemiesz i Wspólnicy S.J.. Usługi projektowe, doradztwo techniczne oraz handel materiałami drewnianymi i drewnopochodnymi prowadzi firma BAKS-PROJEKT. Zakład Produkcyjno Usługowo Handlowy – Stanisław Mokwa zajmuje się głównie produkcją galanterii ogrodowej oraz domków letniskowych, narzędziowych, handlowych i altanek. Na terenie Czarnej Wody działa również Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych. W gminie zarejestrowanych jest ponad 140 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, znajdują się wśród nich zakłady rzemieślnicze, usługowe i handlowe. Na terenie miejscowości działa 9 gospodarstw rolnych. Słabe gleby wpływają na ich niską dochodowość. Brak gospodarstw wyspecjalizowanych. Dominuje tradycyjna gospodarka rolna z przestarzałym i wyeksploatowanym sprzętem rolniczym. Głównymi uprawami są zboża z dominującą rolą żyta oraz ziemniaki.
7. Kapitał społeczny i ludzki
W Czarnej Wodzie działają następujące organizacje:
- Uczniowski Klub Sportowy „WDA”
- Stowarzyszenie Jacht Klub „WDA”
- Polski Związek Wędkarski Koło nr 52
- Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – Koła Gminy Kaliska i Miasta Czarna Woda,
- Związek Harcerstwa Polskiego
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Towarzystwo Przyjaciół Czarnej Wody
- Stowarzyszenie na rzecz Czarnej Wody, Huty Kalnej i Lubik „Nowa Perspektywa”
- Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce
- Koło emerytów i rencistów
III. Ocena mocnych i słabych stron
1. Ocena mocnych stron
Czarna Woda ma znakomite warunki dla rozwoju turystyki i gospodarki.
Składają się na nie:
· dogodny dojazd
· korzystne położenie
· dobra infrastruktura telekomunikacyjna
· rzeka Wda stanowiąca szlak kajakowy o ogólnopolskim znaczeniu i jej kanał
· lokalizacja w pobliżu miejsc atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo (np. Kręgi Kamienne, Fojutowo, Wirty)
· duża lesistość terenu o istotnych walorach klimatycznych
· niezbyt liczne, ale za to czyste, nadające się do kąpieli i sportów wodnych jeziora położone w okolicy
· istniejące piesze i rowerowe szlaki turystyczne
· czyste środowisko przyrodnicze
· brak większych skupisk ludności i uciążliwości przemysłowych
· możliwość wypoczynku pobytowego w naturalnym krajobrazie wiejskim
· istniejąca baza turystyczna
· brak przemysłu ciężkiego i związanych z nim uciążliwości
· znaczne rezerwy wydajności istniejącego ujęcia wody
· dobry stan zaopatrzenia miasta w wodę
· rezerwa mocy kotłowni i stosunkowo dobrze wykształcony układ sieci cieplnych pozwalających na rozszerzenie zasięgu obsługi systemu scentralizowanego
· zadawalający stan zaopatrzenia miasta w ciepło
· zadawalający stan w zakresie usuwania i unieszkodliwiania odpadów
· wolne obszary pod inwestycje
· mieszkańcy silnie związani ze swoją miejscowością
· prężnie działające organizacje społeczne:
· Uczniowski Klub Sportowy „WDA”
· Ochotnicza Straż Pożarna.
· Polski Związek Wędkarski Koło nr 52
· Koło emerytów i rencistów
2. Ocena słabych stron
· brak kanalizacji sanitarnej na dominującej części terenu miejscowości Czarna Woda
· brak zasilania miejscowości w gaz ziemny
· zły stan techniczny drogi krajowej nr 22
· małe powierzchniowo gospodarstwa rolne
· słabe rolniczo gleby
3. Szanse rozwoju miejscowości
· promocja gminy i regionu,
· rozwój gospodarki nieuciążliwej dla środowiska
· możliwość pozyskania funduszy przeznaczonych na podniesienie jakości życia mieszkańców
· rozwój turystyki pobytowej
· budowa tras rowerowych
· uaktywnienie mieszkańców we współdziałaniu na rzecz miejscowości
· aktywowanie mieszkańców do zdobywania nowych kwalifikacji i podejmowania działalności gospodarczej ma własny rachunek
4. Zagrożenia rozwoju miejscowości
· brak całkowitego skanalizowania miejscowości Czarna Woda
· brak zasilania miejscowości w gaz ziemny
· zły stan techniczny linii średniego i niskiego napięcia.
· zły stan techniczny drogi krajowej nr 22
· niska aktywność części mieszkańców
· migracja młodych mieszkańców do miast
IV. Wykaz przedsięwzięć według hierarchii ważności przewidzianych do realizacji w miejscowości Czarna Woda od 2008 roku.
1. Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Czarna Woda
Cele: – poprawa jakości życia mieszkańców
– ochrona środowiska naturalnego
– spełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska
Obecnie do kanalizacji sanitarnej w mieście Czarna Woda podłączonych jest 1200 osób, przez co odbiór ścieków możliwy jest od 40% mieszkańców miasta. Bez podłączenia do sieci w dalszym ciągu pozostaje 60% mieszkańców miasta (około 1800 osób) i mieszkańcy 2 sołectw: Lubiki i Huta Kalna. Dodatkowo, istotnym faktem jest stan zwodociągowania gminy na poziomie 99,3% (3430 osób „włączonych” do sieci), co uwypukla różnice w wyposażeniu obszaru w podstawową infrastrukturę techniczną. Miasto Czarna Woda wchodzi w skład aglomeracji Czersk o RLM powyżej 15 000. Ścieki komunalne z miasta odprowadzane są do oczyszczalni ścieków w Czersku. Jest to możliwe dzięki inwestycji zakończonej w 2007r., polegającej na połączeniu kolektorem tłocznym kanalizacji w Czarnej Wodzie z kanalizacją Łąg – Czersk. Nieczystości z zabudowy wielorodzinnej odbierane są obecnie systemem kanalizacji ogólnospławnej, natomiast w przypadku zabudowy jednorodzinnej ścieki odprowadzane są do przydomowych zbiorników bezodpływowych, a następnie wywożone do oczyszczalni w gminach Czersk i Zblewo. Istniejąca miejska sieć kanalizacyjna jest siecią ogólnospławną, grawitacyjno – tłoczną. Teren Gminy Miejskiej Czarna Woda jest obszarem cennym przyrodniczo. Planowana inwestycja jest w całości zlokalizowana w granicach potencjalnego Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Bory Tucholskie Natura 2000 (umieszczonym na Shadow list), jak również w centralnej części projektowanego Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”, obejmującego niepowtarzalne ekosystemy lądowe i wodne, delimitowane jako główny element realizacji programu Człowiek i Środowisko działającego w ramach UNESCO. Potrzebę realizacji projektu uzasadnia przede wszystkim niski poziom skanalizowania gminy Czarna Woda. Wynikający stad fakt, iż niewielka ilość ścieków jest odbierana i oczyszczana oraz to, że znajdujące się przy domkach jednorodzinnych bezodpływowe zbiorniki są często nieszczelne, sprawiają, że do środowiska naturalnego, w tym w szczególności do rzeki Wdy, przedostają się niebezpieczne związki biogenne, powodując ciągłą degradacje zasobów przyrodniczych.
Za rozbudową sieci przemawia również widoczna różnica miedzy stopniem skanalizowania a zwodociągowania gminy, w związku z czym istnieje potrzeba zniwelowania tej różnicy.
Niewystarczające uzbrojenie w kanalizację sanitarną powoduje ponadto niską jakość życia mieszkańców i obniża atrakcyjność inwestycyjną gminy, czego skutkiem jest funkcjonowanie niewielkiej liczby podmiotów gospodarczych. Niewystarczające uzbrojenie hamuje inwestycje w budownictwie mieszkaniowym, usługach i agroturystyce. Przekłada się to na spowolnienie rozwoju gospodarczego miasta i wysoki poziom bezrobocia.
Ponadto zanieczyszczanie środowiska nie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału przyrodniczego gminy do rozwoju usług turystycznych. Wszystkie te elementy znajdują odzwierciedlenie w słabo wykorzystanym potencjale rozwojowym miejscowości
Realizację zadania planuje się na lata 2009 – 2015.
Przewidywany koszt realizacji inwestycji to ok. 10 mln złotych. Zakłada się, że zadanie zostanie częściowo zrealizowane przy pomocy środków pochodzących z budżetu gminy, w części zaś ze środków pochodzących ze źródeł zewnętrznych (RPOWP, PROW, WFOŚiGW).
2. Budowa łącznika pomiędzy budynkiem szkoły i halą sportową.
Cele: – poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży,
– poprawa komfortu dla korzystających z hali sportowej,
– poprawa utrzymania czystości w szkole i w sali sportowej.
Obecnie uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Czarnej Wodzie zmuszeni są do wychodzenia na zewnątrz szkoły w celu udania się na zajęcia wychowania fizycznego lub inne spotkania odbywające się w sali sportowej. Jest to szczególnie uciążliwe w okresie jesienno zimowym. Planowana jest budowa budynku komunikacji wewnętrznej łączącego budynek hali sportowej i szkoły o powierzchni użytkowej ok. 231 m2 i kubaturze 1033 m3.
Realizację zadania planuje się na lata 2009 – 2013.
Koszt realizacji zadania: ok. 555 tys. zł. Zakłada się, że zadanie zostanie częściowo zrealizowane przy pomocy środków pochodzących z budżetu gminy, w części zaś ze środków pochodzących ze źródeł zewnętrznych.
3. Budowa ogólnodostępnego wielofunkcyjnego boiska w Czarnej Wodzie.
Cele: – stworzenie możliwości aktywnego zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży,
– wykształcenie nawyku uprawiania sportu i rekreacji a przez to kształtowanie pozytywnych postaw i zachowań głównie wśród młodzieży
– ograniczenie rozwoju patologii i innych negatywnych zjawisk głównie wśród młodzieży
Planuje się budowę boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 24×44 m o nawierzchni z trawy syntetycznej na podbudowie z odwodnieniem. Powierzchnia użytkowa boiska wyniesie 1056 m2. Boisko będzie przystosowane do gry w piłkę ręczną (40×20 m), siatkówkę (18 x 9 m) i koszykówkę – 2 boiska w układzie poprzecznym (24×15), wyposażone zostanie w trwałe urządzenia niezbędne do uprawiania tych dyscyplin (dwie bramki, jeden zestaw do siatkówki i cztery kosze do koszykówki). Całość płyty otoczona będzie ogrodzeniem metalowym o wys. 4 m stanowiącym łapacz piłek z techniczną bramą wjazdową i osobnym wejściem dla grających. Obserwacja grających będzie możliwa z ławek i terenów zielonych otaczających wygrodzony teren boiska. Obecnie w Czarnej Wodzie brak boiska ogólnodostępnego o takim zakresie wykorzystania.
Realizację zadania planuje się na lata 2009 – 2010.
Szacunkowy koszt realizacji zadania to ok. 376 tys. zł. Zakłada się, że zadanie zostanie częściowo zrealizowane przy pomocy środków pochodzących z budżetu gminy, w części zaś ze środków pochodzących ze źródeł zewnętrznych ( z Ministerstwa Sportu lub PROW).
4. Modernizacja placów zabaw w Czarnej Wodzie.
Cele: – podniesienie jakości życia mieszkańców
– aktywizacja i integracja mieszkańców
– poprawa atrakcyjności turystycznej
Z uwagi na znaczny udział dzieci w strukturze mieszkańców, planuje się w latach 2009-2010 modernizację placów zabaw w Czarnej Wodzie przy ul. Słowackiego, Wiśniowej i Dworcowej, które mają służyć głównie najmłodszym mieszkańcom, ale również towarzyszącym im rodzicom, a także turystom. Realizacja zadania będzie możliwa po uzyskaniu dotacji z funduszy przeznaczonych na rozwój wsi.
Realizację zadania planuje się na lata 2009 – 2011.
Szacunkowy koszt zadania ok. 50 tys. zł. Zakłada się, że zadanie zostanie częściowo zrealizowane przy pomocy środków pochodzących z budżetu gminy, w części zaś ze środków pochodzących ze źródeł zewnętrznych (PROW).
5. Wyposażenie świetlicy w Czarnej Wodzie w sceniczny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy
Cele: – wyrównywanie różnic w dostępie do kultury
– aktywizacja mieszkańców miejscowości
– pogłębienie więzi mieszkańców z własną miejscowością.
– poprawa możliwości technicznych organizacji imprez kulturalnych
Świetlica miejska „Kulturalnia” pełni rolę centrum kultury w Czarnej Wodzie. Placówka ta jest prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Organizuje imprezy okolicznościowe, koncerty, wieczory poetyckie i występy teatralne. Nie posiada własnego sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego co skutkuje koniecznością wypożyczania takiego sprzętu na każdą organizowana imprezę. Zawyża to w sposób istotny koszt prowadzonej działalności i wymaga dostosowywania terminów organizacji imprez do terminów możliwości wypożyczenia sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego.
Realizację zadania planuje się na lata 2009 – 2010.
Szacunkowy koszt realizacji przedsięwzięcia: ok. 60 tys. zł. Zadanie będzie
finansowane z budżetu gminy i środków zewnętrznych.
6. Rozbudowa i modernizacja świetlicy miejskiej „Kulturalnia” w Czarnej Wodzie.
Cele: – poprawa możliwości dostępu dla większej liczby mieszkańców do imprez o charakterze wydarzeń kulturalnych
– zwiększenie liczby uczestników zajęć i imprez organizowanych przez świetlicę
– stworzenie lepszych warunków pracy poszczególnych grup zainteresowań
– rozwój umiejętności mieszkańców
– kultywowanie regionalizmu
Świetlica miejska „Kulturalnia” pełni rolę centrum kultury w Czarnej Wodzie, placówka jest prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną.. W „Kulturalni prowadzone są cykliczne zajęcia hafciarskie dla młodzieży, zajęcia hafciarskie dla dorosłych, zajęcia teatralne dla dzieci, zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży, spotkania klubu emerytów, kurs tańca (grupa dziecięca, młodzieżowa i dorosłych), nauka gry na instrumentach (zajęcia dla dzieci i młodzieży), zajęcia plastyczne dla dzieci, zajęcia kulinarne dla dorosłych, regionalne kółko hafciarskie, zajęcia fotograficzne, gimnastyka dla emerytów, aerobic dla dorosłych. Ponadto organizowane są koncerty, wieczory poetyckie i występy teatralne. Planowana jest dobudowa kondygnacji budynku dla zwiększenia ilości pomieszczeń w celu organizacji wystaw, prowadzenia zajęć muzycznych w osobnym pomieszczeniu oraz niezbędnego zaplecza świetlicy.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2013 – 2015. Planuje się sfinansować je z budżetu gminy przy udziale środków zewnętrznych.
Przewidywany koszt zadania to ok. 500 tys. zł.
7. Modernizacja siłowni na stadionie miejskim w Czarnej Wodzie.
Cele: – stworzenie możliwości aktywnego zagospodarowania wolnego czasu młodzieży,
– wykształcenie nawyku uprawiania sportu i rekreacji a przez to nawyku kształtowania pozytywnych postaw i zachowań głównie wśród młodzieży
– ograniczenie rozwoju patologii i innych negatywnych zjawisk głównie wśród młodzieży
Budynek siłowni na stadionie miejskim wybudowano w latach 80 – tych. Z racji okresu eksploatacji wymaga remontu. Zakres remontu obejmie: wymianę więźby i pokrycia dachu, odnowienie elewacji zewnętrznej budynku i tarasu, wymianę drzwi wejściowych do budynku siłowni oraz wymianę drzwi wewnętrznych wraz z framugami, wymianę pokrycia ścian wewnętrznych, remont pomieszczeń sanitarnych (toaleta i prysznice), wymianę boazerii w pomieszczeniu sauny, zakup pieców do sauny, wymianę posadzek, modernizację instalacji elektrycznej, modernizację instalacji wodnej. Wykonanie tych zadań warunkuje pełne wykorzystanie funkcjonującego i cieszącego się dużym zainteresowaniem młodzieży obiektu siłowni i pomieszczenia sauny.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2009 – 2012. Planuje się sfinansować je z budżetu gminy przy udziale środków zewnętrznych.
Przewidywany koszt zadania to ok. 150 tys. zł.
8. Rozbudowa i modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej
Cele: – poprawa warunków funkcjonowania OSP
– poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego
Dla sprawnego działania jednostki OSP w Czarnej Wodzie niezbędna jest rozbudowa pomieszczeń garażowych. Umożliwi to zlokalizowanie całego sprzętu w budynku remizy. Zadanie to jest technicznie związane z alternatywną koncepcją rozbudowy i modernizacji świetlicy miejskiej „Kulturalnia” w Czarnej Wodzie”. Rozbudowa parterowych pomieszczeń garażowych remizy OSP umożliwi dobudowę kondygnacji z pomieszczeniami na cele wystawowe i prowadzenia zajęć muzycznych oraz zaplecza dla świetlicy miejskiej mieszczącej się w tym samym budynku.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2013 – 2015. Planuje się sfinansować je z budżetu gminy przy udziale środków zewnętrznych.
Przewidywany koszt zadania to ok. 400 tys. zł.
8.a Rekonstrukcja historycznej budowli z okresu XIX wiecznej historii Czarnej Wody – „Domek Wilhelma”
Celem procesu, który w konsekwencji doprowadzi do rekonstrukcji budowli jest przywrócenie mieszkańcom, miejsca z przeszłości, które było przez lata jedną z atrakcji miejscowości, do dziś pamiętaną przez Czarnowodzian. Czarna Woda nie posiada żadnego zabytku świadczącego o przeszłości, historii miejscowości i jej okolicy w XIX w.
Proces prowadzący do rekonstrukcji można podzielić na kilka etapów – np. dyskusja nad projektem, realność inwestycji, projekt, zgoda odpowiednich urzędów i instytucji, finansowe wsparcie zewnętrzne. Ewentualny proces realizacji to okres kilkuletni przez co rozłożony w czasie.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2011 – 2015. Zadanie planuje się sfinansować z budżetu gminy.
Szacunkowy koszt bez środków zewnętrznych to kwota ok. 100.000zł.
8.b. Przygotowanie projektu zagospodarowania terenu w centrum Czarnej Wody, zlokalizowanego pomiędzy ul. Mickiewicza a linią kolejową oraz rzeką Wdą, a kompleksem rekreacyjno – sportowym i terenem Zespołu Szkół Publicznych w Czarnej Wodzie.
Pomysł nawiązuje do wcześniejszych projektów związanych z zagospodarowaniem wyżej wymienionego obszaru.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2011 – 2015. Zadanie planuje się sfinansować z budżetu gminy.
Szacunkowy koszt bez środków zewnętrznych to kwota ok. 100.000zł.
9. Przedsięwzięcia z zakresu poprawy jakości dróg gminnych
Celem realizowanych inwestycji drogowych jest „poprawa jakości dojazdu dla mieszkańców i podniesienie komfortu ich życia”. Do realizacji tego celu ma się przyczynić realizacja celów bezpośrednich, do których zaliczono:
– poprawę warunków życia ludności,
– poprawę bezpieczeństwa ruchu,
– zmniejszenie stopnia zużycia pojazdów i wydłużenie okresu ich eksploatacji,
– poprawę stanu środowiska naturalnego,
– poprawę atrakcyjności inwestycyjnej,
– poprawę atrakcyjności turystycznej,
– zwiększenie dostępności regionu i poprawę powiązań z głównymi ośrodkami lokalnymi i regionalnymi,
– utworzenie funkcjonalnego ciągu komunikacyjnego wraz z sąsiednimi drogami gminnymi i powiatowymi,
– poprawa komunikacji z drogą krajową 22.
9.1. Wykonanie nawierzchni asfaltowej wraz z chodnikiem na ul. Wiśniowej – 575 m
Ulica Wiśniowa jest drogą gruntową, łączy asfaltowe ulice Polną i Długą. Wykonanie nawierzchni asfaltowej na ul. Wiśniowej ułatwi komunikację mieszkańców z drogą krajową nr 22 poprzez ulice z którymi jest skomunikowana. Realizacja zadania będzie możliwa i uzasadniona po wykonaniu kanalizacji, której przebieg jest planowany w pasie drogowym tej ulicy.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2011 – 2012 (po wykonaniu kanalizacji). Planuje się sfinansować je z budżetu gminy przy udziale środków zewnętrznych.
Przewidywany koszt zadania to ok. 600 tys. zł.
9.2. Utwardzenie kruszywem bazaltowym części ul. Szyszkowiec na odcinku od drogi krajowej nr 22 do przejazdu kolejowego – 180 m
Ulica Szyszkowiec jest drogą gruntową, łączy się bezpośrednio z drogą krajową nr 22 co jest powodem wzmożonego ruchu szczególnie na jej początkowym odcinku objętym planem utwardzenia.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2009 – 2010. Planuje się sfinansować je z budżetu gminy.
Przewidywany koszt zadania to ok. 25 tys. zł.
9.3. Utwardzenie kruszywem bazaltowym części ul. Leśnej na odcinku od drogi krajowej nr 22 do granicy lasu – 400 m
Ulica leśna jest drogą gruntową z bezpośrednim wyjazdem na drogę krajową nr 22, na odcinku 400 m przebiega po gruntach gminnych, i posiada największą koncentrację zabudowy jednorodzinnej, dalej droga biegnie przez tereny leśne o mniejszej koncentracji zabudowy.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2011 – 2012. Planuje się sfinansować je z budżetu gminy.
Przewidywany koszt zadania to ok. 50 tys. zł.
9.4. Utwardzenie kruszywem bazaltowym części ul. Starowiejskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Krętą do przepustu – 700 m
Ulica Starowiejska jest drogą gruntową, która ma połączenie z drogą krajową nr 22 poprzez asfaltową ulicę Polną, na 700 metrowym odcinku proponowanym do utwardzenia jest największa koncentracja zabudowań.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2011 – 2012. Zadanie planuje się sfinansować z budżetu gminy.
Przewidywany koszt zadania to ok. 90 tys. zł.
9.5. Wykonanie nawierzchni asfaltowej wraz z chodnikami całej ul. Słonecznej – 320 m.
Ulica Słoneczna jest drogą gruntową, która łączy ul. Zieloną, Kwiatowa i Topolową z drogą krajową nr 22 poprzez asfaltową ulicę Polną. Długość ulicy Słonecznej wynosi 320 m.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2012 – 2014. Zadanie planuje się sfinansować z budżetu gminy.
Przewidywany koszt zadania to ok. 334 tys. zł.
9.6. Utwardzenie kruszywem bazaltowym ul. Zielonej od ul. Starogardzkiej do ul. Słonecznej – 175 m.
Ulica Zielona jest drogą gruntową, która ma połączenie z drogą krajową nr 22 poprzez ul. Słoneczną, stanowiąca również drogę gruntową oraz poprzez asfaltową ulicę Polną. Długość ulicy Zielonej wynosi 175 m.
Realizację zadania przewiduje się na rok 2012 – 2014. Zadanie planuje się sfinansować z budżetu gminy.
Przewidywany koszt zadania to ok. 21 tys. zł.