Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnej Wodzie i Urząd Miasta Czarna Woda zapraszają na koncert Grażyny Łobaszewskiej i zespołu Ajagore, który odbędzie się w sobotę 16 maja o godz. 20.00 w Kościele Parafialnym w Czarnej Wodzie. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w bibliotece lub w dniu koncertu od godz. 19.00 przy wejściu do kościoła.
Artyści zaprezentują m. in utwory z tekstami zmarłego niedawno mieszkańca Czarnej Wodzy – Romana Landowskiego
Kontakt telefoniczny pod numerem 58 587 86 16.
GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA jest rodowitą gdańszczanką, tu odebrała muzyczną edukację i stawiała pierwsze kroki estradowe. Właśnie w Gdańsku ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu i w latach 1970-72 Studium Piosenki PR i TV pod kierunkiem Renaty Gleinert. Swój talent pokazała przed szerszą publicznością podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Po skończeniu studium zamieszkała na kilka lat w Poznaniu i właśnie z tym miastem jest kojarzony wczesny etap jej wielkiej kariery. Początki jednak były nieśmiałe udział w chórkach u Haliny Frąckowiak, Wojciecha Skowrońskiego, Elżbiety Wojnowskiej, ale już w 1974 r. pojawiła się jako solistka na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, z którym łączy się wiele jej późniejszych sukcesów. W 1975 roku rozpoczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana, niedługo później z zespołem Ergo Band, z którym koncertowała także poza granicami kraju – w obu ówczesnych państwach niemieckich, Czechosłowacji, na Węgrzech. W 1974 r. zdobyła w Opolu nagrodę dziennikarzy za piosenkę "Nocny spacer’, w 1978 r. III nagrodę za "Zwierciadło czasu", a w 1991 zdobyła w opolskim amfiteatrze I nagrodę za "Wszystko, co złe omija mnie".
Najbardziej jazzowy okres jej jazzowej kariery przypada na koniec lat 70. i lata 80. W latach 1978-1983 współpracowała z jazz-rockowym zespołem Crash, z którym kilkakrotnie występowała na festiwalu Jazz Jamboree. Jej kolejną grupą, reprezentującą zresztą podobny kierunek co poprzednia, był Cancer. Z nim współpracowała w latach 1983-89, z oboma składami dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie występowała i nagrywała także ze znakomitymi jazzmanami Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim.
Od 1997 r. współpracuje z Triem Jarka Śmietany.
Nie zaniedbywała również typowo piosenkarskiej kariery, współpracując z zespołami Janusza Komana, orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, orkiestrą Zbigniewa Górnego, Grupą Doktora Q prowadzoną przez Zbigniewa Klimondę. W roku 2005 ukazała się jej solowa płyta "Prowincja jest piękna" – owoc współpracy z uznanym tekściarzem Krzysztofem Loganem Tomaszewskim. Udziela się także jako pedagog i juror licznych festiwali.
Jej głos ma opinie jednego z najbardziej "czarnych" w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej, znakomicie sprawdzając się nie tylko w jazzie i muzyce pop, ale także w utworach zainspirowanych soul i gospel.
KAPELA AJAGORE powstała u schyłku ubiegłego wieku. Pierwszy etap działalności uwieńczony został nagraniem płyty pod tytułem po prostu „AJAGORE”.
Było to dwanaście piosenek do stworzenia których inspiracją były przyśpiewki, melodie ludowe z różnych regionów Polski.
W latach 1999 – 2002 zespół dał nieokreśloną liczbę koncertów i zaprezentował się na paru folk festiwalach. W 2002 roku AJAGORE zawiesiło działalność.
Po wielu zawieruchach jak feniks z popiołów pewnego zimowego dnia A.D.2006 AJAGORE ożyło w składzie: Sławomir Kornas – bas, śpiew; Michał Szczeblewski – perkusja; Maciej Kortas – gitara, Irek Wojtczak – saksofony.
W wyniku wspólnego muzykowania i różnorakich doświadczeń wyniesionych z innych przedsięwzięć muzycznych ukształtowało się nowe oblicze zespołu.
Dziś nadal odwołują się do szeroko pojętej muzyki ludowej, ale częściej i odważniej niż kiedyś do głosu dochodzą autorskie ambicje.