Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – skąd się bierze smog?
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Szacuje się, że w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów takich „kopciuchów”.
Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Muł i miał węglowy to produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. W Polsce niestety nie istnieją ŻADNE normy dla jakości węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym.
/Źródło: www.polskialarmsmogowy.pl/
Informacje na temat jakości powietrza w Polsce (bieżące dane pomiarowe, ostrzeżenia o wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza) można znaleźć na stronie internetowej: www.powietrze.gios.gov.pl/
Stacja monitorująca stan zapylenia powietrza w Czarnej Wodzie : https://zse.com.pl/smog/czarnawoda/