Pracujący od kilku lat nad dziejami Czarnej Wody Krzysztof Kowalkowski pomimo trudności w zbieraniu informacji spowodowanych sytuacją epidemiczną, regularnie publikuje przyczynki do biografii wybitnych czarnowodzian. W ostatnim, 36 numerze Zeszytów Chojnickich, profesjonalnego pisma historyków, na stronie 201 umieszczono jego tekst o Marianie Szóstaku, młodym człowieku zaangażowanym w działalność Tajnej Organizacji Wojskowej GRYF POMORSKI. W Zeszytach wcześniejszych znalazły się artykuły przedstawiające sylwetki Wawrzyńca Szóstaka ojca Mariana, policjanta zamordowanego przez hitlerowców we wrześniu 1939 r. w Czarnej Wodzie oraz Józefa Dullka, przedsiębiorcy i zarządcy miejscowego tartaku. Linki do artykułów poniżej.
Z korespondencji Krzysztofa Kowalkowskiego z burmistrzem ( za zgodą Autora ):
,,Dzień dobry Panie Arkadiuszu.
Mój artykuł w Zeszytach Chojnickich nr 36 o Marianie Szostaku z Czarnej Wody, jest już dostępny na stronie: https://www.miastochojnice.pl/zeszyty-chojnickie/pdfs/zeszyty-chojnickie-36.pdf
A przy okazji. W ramach prac nad historią Czarnej Wody zbieram informacje do artykułu biograficznego o Franciszku Szelbracikowskim. Był sołtysem Czarnej Wody, a później oberżystą. Pełnił także różne inne funkcje społeczne. Okazało się, że zmarł w Toruniu w 1943 roku. Czy żyje ktoś z jego rodziny?
Pozdrawiam
Krzysztof Kowalkowski ”.
,,Panie Arkadiuszu.
Podaję link do Zeszytów Chojnickich nr 35, w których jest artykuł o posterunkowym policji Wawrzyńcu Szóstaku.
https://www.miastochojnice.pl/zeszyty-chojnickie/pdfs/zeszyty-chojnickie-35.pdf
Podaję także link do Zeszytów Chojnickich numer 34, w których jest mój artykuł o Józefie Dullku zarządcy tartaku Brambacha w Czarnej Wodzie w latach 1920-1934.
https://www.miastochojnice.pl/zeszyty-chojnickie/pdfs/zeszyty-chojnickie-34.pdf
Co do ofiar września 1939 z Czarnej Wody to wikary Doering w księdze zgonów parafii Łąg wpisał jedynie Leona Landowskiego i Wawrzyńca Szostaka. Innych nie było
Natomiast z lat wojny w księgach nie ma żadnej informacji o rozstrzelaniach. Natomiast okres 1945 roku jest w trzech różnych księgach (nie wiem dlaczego). W jednej są nazwiska z Czarnej Wody, ale brak wieku, przyczyn zgonu, a często daty zgonu i daty pochówku.
Za jakiś czas przyśle linki do moich artykułów o historii Czarnej Wody, które ukazywały się Kociewskim Magazynie Regionalnym.
Pozdrawiam
Krzysztof ”
Więcej o Autorze i jego pracach na stronie http://www.krzysztofkowalkowski.pl. Umieszczony jest tam formularz kontaktowy i tą drogą lub na adres email sekretariat@czarna-woda.pl można przekazywać informacje dotyczące postaci i zdarzeń będących przedmiotem badań. Dziękujemy za współpracę.