Czarna Woda, dnia 19 sierpnia 2020 r.
ZP.PN.271.8.2020
dot.: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego
na „Udzielenie Gminie Czarna Woda kredytu na realizację zadań inwestycyjnych w 2020 roku w wysokości 1.500.000 zł”
W Y J A Ś N I E N I E
treści SIWZ
Burmistrz Czarnej Wody, działając zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 z późn. zm.), wyjaśnia treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia sporządzonej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na „Udzielenie Gminie Czarna Woda kredytu na realizację zadań inwestycyjnych w 2020 roku w wysokości 1.500.000 zł”.
PYTANIE NR 1
W związku z ogłoszeniem ZP.PN.271.8.2020 (postępowanie dotyczące udzielenia Gminie Czarna Woda kredytu na realizację zadań inwestycyjnych w 2020 roku w wysokości 1.500.000 zł) proszę o informację, czy widzicie Państwo możliwość zmiany wzoru umowy kredytowej (na dzień dzisiejszy lub na etapie jej zawierania) dostosowującego go do przepisów prawa bankowego.
W § 6 mowy wskazano, że prowizja jest płatna przed uruchomieniem kredytu. W umowie należałoby przewidzieć w jakiej wysokości jest prowizja/jak jest naliczana. Obowiązek taki wynika z art. 69 ust. 2 pkt. 9 Prawa bankowego.
W § 2 umowy przewiduje się, że bank uruchomi środki kredytu w ciągu trzech dni roboczych po złożeniu przez Kredytobiorcę pisemnego wniosku.
Zgodnie z art. 69 ust. 2 pkt. 8 Prawa Bankowego, umowa powinna określać nie tylko termin ale sposób postawienia środków do dyspozycji, dlatego należałoby uzupełnić zapis w tym zakresie.
Zgodnie z art. 69 ust. 2 pkt. 10 Prawa Bankowego umowa kredytowa powinna wskazywać warunki dokonania zmian i rozwiązania umowy. W związku z tym należy uzupełnić zapisy umowy kredytowej o warunki rozwiązania umowy – w szczególności przewidzieć możliwość wypowiedzenia umowy kredytu na zasadach określonych w ustawie Praw bankowe.
Art. 69 [Umowa kredytu]
Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności:
- strony umowy;
- kwotę i walutę kredytu;
- cel, na który kredyt został udzielony;
- zasady i termin spłaty kredytu;
- 4a) w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu;
- wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany;
- sposób zabezpieczenia spłaty kredytu;
- zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu;
- terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych;
- wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje;
- warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.
ODPOWIEDŹ:
Zamawiający przewiduje możliwość zmiany umowy kredytowej na etapie jej zawierania, dostosowując ją do przepisów prawa bankowego.
Burmistrz Czarnej Wody
Arkadiusz Gliniecki