W niedzielę, 7 czerwca 2009 r. pójdziemy do urn wybierać naszych przedstawicieli do europarlamentu. Do głosowania uprawnionych jest ok. 375 mln obywateli wszystkich 27 państw Unii Europejskiej. W całym Parlamencie Europejskim zasiądzie 736 posłów.
Od 4 do 7 czerwca 2009 r. ponad 375 milionów Europejczyków ma szansę bezpośredniego wyboru swojego przedstawiciela do Parlamentu Europejskiego i uzyskania wpływu na kształt europejskiej polityki na następne pięć lat. Wybierzemy 736 posłów z 27 państw Wspólnoty. Polacy będą mogli głosować po raz drugi, w PE przewidziano 50 mandatów dla eurodeputowanych z naszego kraju.
Unia Europejska nie ma jednolitego prawa wyborczego w odniesieniu do tych wyborów i wiele szczegółów decyduje się na szczeblu krajowym. Ustanowiony jednak został podstawowy zbiór zasad, który gwarantuje, że wszyscy posłowie wybierani są w powszechnym, wolnym, tajnym i proporcjonalnym głosowaniu.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani na zasadzie proporcjonalnej z zastosowaniem systemu list lub pojedynczego głosu podlegającego przeniesieniu w bezpośrednich, wolnych i tajnych wyborach powszechnych.
Państwa członkowskie mają dużą swobodę w dostosowywaniu europejskiej ordynacji do warunków lokalnych: mogą przyjąć swoją procedurę głosowania na podstawie systemu list preferencyjnych, tworzyć własne okręgi wyborcze do celów wyborów do Parlamentu Europejskiego lub podzielić obszar wyborczy w inny sposób, pod warunkiem, że nie narusza to proporcjonalnego charakteru systemu wyborczego.
Władze państwowe mogą też ustanowić minimalny próg w rozdziale mandatów. Na poziomie krajowym próg ten nie może przekroczyć 5 proc. oddanych głosów. Każde państwo członkowskie może dodatkowo ustanowić górną granicę wydatków na kampanię wyborczą kandydatów.
Od wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku mandatu członka Parlamentu Europejskiego nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym. Wyjątek stanowią posłowie brytyjscy, którym przywilej zasiadania w Izbie Lordów przypadł wraz z tytułem szlacheckim.
Kto może głosować?
Każdy, kto ukończył 18 lat (tylko w Austrii można głosować już od 16 roku życia) i nie został pozbawiony praw obywatelskich wyrokiem sądu. W niektórych krajach UE obowiązują szczegółowe zasady.
Jeśli mieszkasz za granicą
Każda osoba będąca obywatelem jednego z Państw Członkowskich jest obywatelem Unii. Obywatelstwo europejskie przyznaje czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w wyborach lokalnych w państwie zamieszkania. Dzięki temu Polacy mieszkający na przykład w Wielkiej Brytanii, będą mogli głosować na brytyjskich kandydatów.
Jedna tura wyborów
W każdym kraju przewidziano tylko jedną turę głosowań, chociaż nie zawsze tego samego dnia. Wybory rozpoczną się 4 i potrwają do 7 czerwca. W Polsce głosujemy w niedzielę, 7 czerwca.Lokale wyborcze czynne będąw godz. 8.00-22.00.
Głosowanie przez Internet
Polskie prawo jeszcze nie umożliwia głosowania on-line. Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zdobyczami internetowej demokracji mogą cieszyć się tylko Estończycy.