W drugiej edycji projektu „Uwierz w siebie” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnej Wodzie, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zrealizowane zostały dotychczas następujące działania:
1. W czerwcu przeprowadzono szkolenie z doradcami zawodowymi dla 10 kobiet . Tematami wiodącymi były: aktywne poszukiwanie pracy, poradnictwo zawodowe, nauka pisania CV i podania o pracę, analiza rynku pracy oraz przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Przeprowadziliśmy również indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi, na których Panie dowiedziały się o swoich predyspozycjach do wykonywania poszczególnych zawodów. Każda z beneficjentek wybrała odpowiednie dla siebie szkolenie zawodowe.
2. Lipiec rozpoczął się serią zajęć z autoprezentacji, na których wszystkie uczestniczki szkolenia uczyły się zasad właściwej komunikacji interpersonalnej i asertywności w kontaktach międzyludzkich. Prezentowały siebie jako potencjalnego pracownika i przygotowywały się do rozmowy kwalifikacyjnej. Następnym etapem szkolenia były zajęcia w salonie fryzjerskim „Avangarda” w Kaliskach w grupach 4, 3 i 3 osobowych. Panie spotkały się z fryzjerką i kosmetyczką. Tematami szkolenia były między innymi: pielęgnacja włosów, skóry, dłoni oraz makijaż dzienny.
3. Kolejnym etapem projektu był wyjazd do wioski tematycznej „Kraina Fantazji” w Karwnie, w ramach działań o charakterze środowiskowym. W wyjazdowym spotkaniu integracyjno – kulturalnym wzięło udział 9 uczestniczek wraz z osobami z ich najbliższego otoczenia.
4. W ostatnim tygodniu sierpnia realizowano warsztaty psychologiczne w obszarach budowania relacji, skutecznej komunikacji, redukcji stresu, budowania swojego wizerunku i realizacji wyznaczonych celów. Dodatkowo każda z Pań skorzystała z 2 godzin indywidualnych konsultacji z psychologiem.
5. 30 sierpnia beneficjentki wyjechały do Szymbarku w ramach działań o charakterze środowiskowym. W wyjazdowym spotkaniu integracyjno – kulturalnym wzięło udział 9 uczestniczek wraz z osobami z ich najbliższego otoczenia. Plan wycieczki obejmował zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Na terenie skansenu wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach pieczenia chleba. Zwiedzano ,,Dom do góry nogami”, dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego łagru, Dom Powstańca Polskiego z Adampola, zagrodę Trapera Kaszuby z Kanady, Replikę bunkra Gryfa Pomorskiego „Ptasia Wola”, Kaplicę pw. Św. Rafała Kalinowskiego, statuę Świętowida Kaszuba, największy Koncertujący Fortepian Świata.
Realizacji projektu wynika z potrzeb społecznych zdiagnozowanych w środowisku lokalnym. Umożliwił ją Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Realizacja w/w działań była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Monika Liczywek