We środę 16 lipca, uroczyście wmurowano kamień węgielny pod nową linię do produkcji drewna klejonego z fornirów w Czarnej Wodzie. W maju teren inwestycji firmy Steico objęty został Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W zakładzie, który jako pierwszy w Polsce produkować będzie innowacyjny produkt, bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 100 osób.
Przemawiający jako pierwszy prezes Steffen Zimny przedstawiając rozwój firmy porównał ją do świetnie grającej drużyny piłkarskiej, a właściciela, pana Udo Schramka do króla strzelców zakończonego właśnie mundialu Mirosława Klose. Zarówno sławny napastnik jak i biznesmen sukces osiągnęli dzięki konsekwencji, dobrej współpracy z zespołem i podejmowaniu odważnych decyzji.
– Marzenia i determinacja wielu ludzi związanych z firmą i samorządem sprawiły, że dziś możemy inwestować w tym miejscu 250 mln zł, i utworzyć kolejne 125 miejsc pracy – mówił Steffen Zimny podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę w Czarnej Wodzie.
– Dzisiejszy dzień to nie jest finał mistrzostw świata, ale wyszliśmy zwycięsko z etapu kwalifikacji i teraz trzeba nam wsparcia nowych członków naszej drużyny, czyli partnerów, którzy będą tu budować 25 000 m2 hali produkcyjnej, wyposażać ją w nowoczesne maszyny i instalacje.
Pierwsza płyta z fornirów klejonych warstwowo LVL ma wg optymistycznego scenariusza opuścić linię produkcyjną już za 12 miesięcy.
-Czarna Woda nie miała szczęścia do dużych poważnych inwestycji, i w końcu znalazł się dobry prywatny inwestor i inwestycja oparta na zdrowym rachunku ekonomicznym. Chciałbym podkreślić, że szczególną determinacją w przyciągnięciu tej inwestycji właśnie do Czarnej Wody wykazał się burmistrz Arkadiusz Gliniecki – mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
-Świetny zespół współpracowników, jakich dobrał sobie dyrektor generalny Udo Schramek i ich determinacja w realizacji tego projektu, pozwala na postawienie tezy , że ta inwestycja powstanie w szybkim tempie i wkrótce wzrośnie zatrudnienie i poziom życia w naszej gminie. Nie cieszylibyśmy się jednak dzisiaj, gdyby nie zdecydowana postawa pracowników Zakładu, którzy w 2003r. nie pozwolili na wyprzedaż parku maszynowego będącego wówczas w upadłości przedsiębiorstwa – dodał Arkadiusz Gliniecki, burmistrz Czarnej Wody.
Dla firmy i utrzymania stworzonych miejsc pracy, niezwykle ważny jest stały dostęp do wysokiej jakości surowca drzewnego z pomorskich lasów. Jak zapewnił Jan Szramka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, ich zasobność i pozyskanie z roku na rok wzrasta i dla tak ważnej inwestycji na pewno go nie zabraknie. O tym jak ważnym aspektem dla firmy STEICO jest zrównoważony rozwój, ekologia i efektywne wykorzystanie zasobów leśnych świadczył symboliczny gest posadzenia drzewa – sadzonki sosny czarnej przez właściciela firmy.
-Nasiona można zasiać wszędzie, ale nie na każdej glebie wyrośnie z nich drzewo – mówiła Katarzyna Schramek. – Taką inwestycję jak nasza, budowę fabryki LVL, również można by zlokalizować wszędzie, np w krajach gdzie jest tańszy surowiec, niższe koszty pracy, gdzie nie trzeba przestrzegać zasad zrównoważonego leśnictwa i praw człowieka. Ale Steico to fabryka o europejskich korzeniach, o europejskich standardach i europejskiej kulturze zarządzania. Dlatego jestem przekonana, że wybierając Polskę i Czarną Wodą, wybraliśmy odpowiednią glebę pod naszą inwestycję.
Kluczowe dla całego przedsięwzięcia było objęcie ponad 33 ha obszaru Gminy podstrefą Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wynikające stąd dla firmy bonusy to zwolnienie z części podatku dochodowego od osób prawnych do roku 2026. Z propozycja utworzenia podstrefy jako impulsu do rozwoju władze Gminy wystąpiły ponad 2 lata temu. Działania z tym związane rozpoczęły się w grudniu 2013 r. Zabiegi burmistrza wspieranego przez przedstawicieli instytucji publicznych oraz stowarzyszeń pracodawców z terenu naszego województwa, pomimo wielu przeszkód zaowocowały ustanowieniem podstrefy ekonomicznej w Czarnej Wodzie co usankcjonowało Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 maja br.
Oprac. Łukasz Łangowski
Relacja filmowa: Panorama Gdańska 17.07.2014. godz. 18.30