Ile obwodów głosowania i ile okręgów wyborczych jest w danej gminie? Gdzie przebiegają ich granice? Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła narzędzie, dzięki któremu można to sprawdzić.
Narzędzie pozwala zweryfikować, ilu jest wyborców w danej gminie. Można prześledzić też informacje o obwodach głosowania – ich adresy, granice oraz dostępność dla osób niepełnosprawnych. System zawiera też informacje o okręgach wyborczych w wyborach do rad gminy, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m. st. Warszawy. Pozwala dowiedzieć się, jakie są granice tych okręgów, ilu wyborców i ile mandatów obejmuje dany okręg. W przyszłości zostanie uzupełniony o dane na temat zarejestrowanych list i liczbie kandydatów.
W przypadku wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta opublikowane zostanie imię i nazwisko kandydata, jego wiek oraz nazwa komitetu wyborczego, z którego startuje. Do tego dojdzie informacja o miejscu zamieszkania a także treści oświadczenia lustracyjnego.
Statystyki pozwolą też prześledzić jaki odsetek wśród kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i radnych stanowią kobiety a jaki mężczyźni. Narzędzie umożliwi też poznanie średniej wieku kandydatów.
Statystyki wyborcze to jeden z elementów serwisu wybory2018.pkw.gov.pl, który Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła po ogłoszeniu daty wyborów samorządowych.
W serwisie można znaleźć najważniejsze informacje na temat nadchodzących wyborów. PKW zapowiada, że będzie on uzupełniany na bieżąco. Dotyczy to m.in. informacji na temat obwodów wyborczych, zarejestrowanych komitetów wyborczych czy kandydatów na radnych rady gminy, radnych rady powiatu, radnych sejmiku województwa, radnych rad dzielnic m. st. Warszawy i wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP