Relacja z I sprzątania Bielskiej Strugi
23 kwietnia 2022 r. w okolicach Woziwody 27 wolontariuszy posprzątało 5km odcinek rzeki Bielskiej Strugi . Udało się zebrać około 100 worków śmieci o pojemności 80l. W większości były to szklane butelki po napojach wysokoprocentowych, ale także prawdopodobnie maska syrenki
W akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Rzeki Wdy – Kiełż Czarna Woda udział wzięli między innymi wędkarze z Koła Pzw Tuchola, Koła Koło 69 Starogard Miasto, Pracownicy Nadleśnictwo Woziwoda, Lasy Państwowe, Pracownicy Nadleśnictwo Tuchola, Lasy Państwowe. Wolontariusze z Czarnej Wody wraz z dziećmi, posprzątali tereny rezerwatu przy źródle Binduga, gdzie organizowane było wspólne zakończenie z poczęstunkiem przy ognisku. Pomoc w odbiorze zebranych odpadów zadeklarowała Gmina Tuchola. Akcję wsparły również prywatne firmy takie jak Normark Polska, Rapala, Megiw, Tokarnia Sosenka Adam Zieman, Zakład Hodowli Pstrąga Mylof Sp. z o.o.
Akcja planowo rozpoczęła się o godzinie 09:30. Ilość chętnych do pomocy przerosła nasze oczekiwania. Koledzy z Koła PZW w Tucholi stawili się licznie, co znacznie ułatwiło nam zadanie i sprawiło, że ogrom śmieci szybko i sprawnie został okiełznany na 5km odcinku rzeki. Już o godzinie 12:00 wspólnie zasiedliśmy przy ognisku zawiązując nowe znajomości i dzieląc się historiami z nad rzeki z dawnych lat. Ze wspólnych rozmów wynikało, że jest to pierwsza akcja sprzątania Bielskiej Strugi zakrojona na tak szeroką skalę. Co ciekawe tą rzeką nie są organizowane komercyjne spływy kajakowe. Skąd, więc w niej tyle śmieci? Odpowiedź leży niestety po stronie wypoczynku i rekreacji na jeziorze Biała, z którego wypływa ta rzeka, a wraz z nią śmieci wyrzucane przez lekkomyślnych ludzi.
Wszystkiemu dopisała świetna aura i okoliczności przyrody, która z impetem budzi się do życia i cieszy oko człowieka barwnymi kwiatami. Podszyt leśny zaczyna się dosłownie ruszać, a to czyni okazję by nauczyć dzieci nazw poszczególnych gatunków i ich roli w ekosystemie. Dzieci – wszystkie pochodzące z Czarnej Wody – za swoją pracę otrzymały od pracowników Nadleśnictwa Woziwoda i Nadleśnictwa Tuchola edukacyjne upominki, które wywołały szczere uśmiechy na ich twarzach. Edukacja ekologiczna młodzieży to bardzo ważny element naszych działań.
Po takim wspaniałym dniu każdy z uczestników może z satysfakcją położyć się spać ze świadomością, że zrobił coś naprawdę dobrego nie tylko dla siebie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom. Z Waszą pomocą można przenosić góry
Nasze działania wsparły ogólnopolską akcję #ekorapala #rapalaecochoice.
Serdecznie pozdrawiamy
Stowarzyszenie Przyjaciół Rzeki Wdy – Kiełż Czarna Woda