Trudno zakwalifikować gminy powiatu starogardzkiego do czołówki krajowej pod względem rozwoju gospodarczego. W corocznym rankingu zrównoważonego rozwoju, większość samorządów zajęła odległe miejsca. Wśród miast najwyższe miejsce zajął Starogard Gdański, który uplasował się na 98 pozycji pośród 238 innych miast z całej Polski. Zdystansował nas między innymi Kwidzyn, zajmując miejsce 17, Tczew, który jest na 73. pozycji rankingu czy Kościerzyna, która zajmuje w obecnym zestawieniu miejsce 86. Porównując ostatnie dwa lata zestawień widać też wyraźne spadki… czasem nawet o kilkaset pozycji. Sprawdźcie, którym gminom udaje się rosnąć w siłę, a które… spadają w dół.
Czym jest ranking zrównoważonego rozwoju? To opracowywane od 13 lat zestawienie gmin, którym przyznaje się punkty w kilkunastu wskaźnikach, charakteryzujących je pod względem gospodarczym. O tym, który samorząd będzie wyżej decydują m.in. poziom bezrobocia, liczba firm przypadających na tys. mieszkańców, nowe inwestycje, saldo migracji czy udział dochodów własnych. Jego autorami są naukowcy – Eugeniusz Sobczak i Michał Staniszewski – z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Tegorocznymi laureatami oprócz Karpacza zostały Kleszczów, Dziwnów i Gliwice.
Czarna Woda, Skarszewy i Zblewo w górę
Przebadano 238 miast z całej Polski, 611 gmin wiejsko – miejskich oraz 1563 gminy wiejskie. Co cieszy, prawie wszystkie samorządy z naszego powiatu zanotowały w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju awans. Miasto Starogard poszybowało w aktualnym zestawieniu o dwa oczka do góry i z miejsca 100. znalazło się na miejscu 98. Nie jest to jednak spektakularna zmiana. Lepsze lokaty niż rok temu udało się zająć między innymi gminom miejsko-wiejskim, które przegoniły kilkadziesiąt a nawet i kilkaset gmin o podobnym charakterze. Czarna Woda z miejsca 346 awansowała na miejsce 118 a Skarszewy z miejsca 387 na miejsce 297. Kilka dużych wzrostów odnotowały też gminy wiejskie. W czołówce utrzymują się między innymi takie gminy Kaliska, która z miejsca 641 wbiła się na miejsce 299 i Zblewo, które awansowało z miejsca 384 na miejsce 304. O kilka oczek udało się przesunąć także gminom Skórcz (obecnie miejsce 1152, rok temu 1174), Bobowo (obecnie miejsce 1377, wcześniej 1471) i gminie Osieczna (obecnie miejsce 1399, rok temu 1421).
Kto spadł na niższe pozycje?
Są też jednak spadki. Niższe noty odnotowały gmina Osiek, która spadła w rankingu o 15 oczek i zajmuje obecnie 1462 miejsce i gmina Lubichowo, która obniżyła swoją pozycję z 607. miejsca na 723. Największe spadki odnotowały w naszym powiecie gminy wiejskie Starogard Gdański (gmina zajmuje aktualnie 358 miejsce, wcześniej plasowała się na 163 pozycji) oraz gmina Smętowo Graniczne, która z miejsca 421 spadła na miejsce 801.
Tekst; Kociewiak.pl z dnia 5,01,2017 r. http://www.kociewiak.pl/wiadomosci/8812,wciaz-daleko-nam-do-czolowki-ranking-gmin-kto-w-do