Szkolenia w ramach projektu „Umieć znaczy pomóc” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Klub Emerytów i Rencistów w Czarnej Wodzie zostały zakończone. W trakcie 30 godzin zajęć , 20 beneficjentów projektu (11 emerytów i 9 gimnazjalistów) uczyło się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej niemowlętom, dzieciom i osobom dorosłym. Szkolenie przeprowadzone było przez doświadczonego ratownika medycznego Pana Piotra Wróbla pracującego na co dzień w pogotowiu ratunkowym. Program szkolenia obejmował zajęcia teoretyczne polegające na omówieniu sposobu zachowania w sytuacjach zagrożenia życia, właściwego wzywania pogotowia, aspektów prawnych udzielania pierwszej pomocy oraz zagrożeń dla osoby ratującej i ratowanego. Zajęcia praktyczne obejmowały podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej głównie osobom poszkodowanym w wypadach komunikacyjnych. Dodatkowo uczestnicy dowiedzieli się jak opatrywać rany, usztywniać złamania i tamować krwotoki. Wiele emocji wzbudziły ćwiczenia, w których uczestnicy podzieleni na dwie grupy, przygotowywali sobie nawzajem zadania do wykonania. Jedna grupa charakteryzowała wypadek, druga musiała pomóc poszkodowanym. Zadania te pozwalały na wypróbowanie nabytych wcześniej umiejętności takich jak: ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie pomocy, opatrywanie ran, złamań, układanie na desce ratowniczej i transport poszkodowanego oraz resuscytacja (wykonywana na fantomach).
Oprócz zajęć praktycznych w ramach projektu zakupiony został fantom dorosły, torba medyczna z wyposażeniem oraz przygotowana będzie płyta z podstawami udzielania pierwszej pomocy. Zakupione pomoce przydadzą się do kolejnych zajęć z pierwszej pomocy a także wykorzystane będą przez kursantów do przeprowadzenia pokazów.
Projekt wspófinansowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Polsko-Amerykańską Akademię Wolności w ramach konkursu grantowego Działaj Lokalnie, realizowany jest w Świetlicy Miejskiej „Kulturalnia” i potrwa do 15 grudnia.