W poniedziałek 15 listopada 2021 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Zdrowia i Pomocy Społecznej. W centrum zainteresowania znajdowały się sprawy dotyczące ochrony środowiska w firmie Steico.
W spotkaniu udział wzięli:
– radni,
– przedstawiciele urzędu miasta,
-kilku mieszkańców,
-przedstawiciele firmy Steico: dwóch członków zarządu tj. wiceprezes Andrzej Gajewski oraz Uwe Lange – odpowiedzialny za sprawy technologiczne, dyrektor zakładu w Czarnej Wodzie Sebastian Fabiś oraz szef ochrony środowiska w przedsiębiorstwie Zbigniew Chodzyński,
-prof. dr hab. inż. Wojciech Cichy i dr inż. Magdalena Witczak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.
Przewodnicząca Komisji Danuta Andrzejewska i burmistrz zaprosili także do wzięcia udziału w spotkaniu inżynierów technologii drewna, mieszkających w naszej gminie i nie związanych zawodowo z firmą Steico, aby wzięli udział w dyskusji przewidzianej po wystąpieniach jej przedstawicieli. Podstawowymi obszarami zainteresowania Komisji były immisje w postaci hałasu, zadymienia, pyłów zawieszonych oraz gospodarki wodami z produkcji, opadów i roztopów. Na wstępie zaznaczono, że Steico działa w oparciu o aktualne decyzje wydane przez kompetentne organy ochrony środowiska. Należą do nich :
– Pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza,
– Pozwolenie na wytwarzanie odpadów,
– Pozwolenie zintegrowane,
– Pozwolenie na pobór wody z rzeki,
– Pozwolenie na rolnicze wykorzystanie ścieków,
– Pozwolenie na odprowadzenie podczyszczonych wód opadowych i roztopowych.
Sytuację przedsiębiorstwa oraz zachodzące w nim zmiany ( głównie w przedmiocie ochrony środowiska) przedstawił wiceprezes Gajewski, deklarując jednocześnie ciągłą i dalszą wolę zmian prowadzących do osiągania jak najwyższych standardów w tym zakresie. Drugą prezentację, a w zasadzie czytelny także dla osób spoza branży wykład, przeprowadził prof. Cichy odpowiadając na wiele pytań burmistrza, radnych i czarnowodzkich inżynierów.
Po prezentacjach odbyła się dyskusja. Burmistrz dopytywał o blue haze (ang. – niebieska mgła), niebieskawe opary wydobywające się z suszarni przy hali LVL, w szczególności o ich skład chemiczny i używane przy suszeniu metody. Wg prof. Cichego i dyrektora Lange we wspomnianych oparach nie ma substancji niebezpiecznych, a do suszenia nie używa się spalin, a parę wodną.
Kolejnymi poruszanymi sprawami były kwestie:
– pyłów zawieszonych pm 2,5 i pm 10: sytuacja w tym obszarze zmieniła się diametralnie na korzyść, odkąd w roku ubiegłym zmieniono paliwo z węgla na pellet drzewny, co pokazuje jeden ze slajdów prezentacji zamieszczonej w załączeniu,
– hałasu: wg badania przeprowadzonego przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w dniu 18.08.2021 jego natężenie mieści się ustawowych normach. Tu wywiązała się dyskusja co do metodologii badania i odczuwalnego natężenia dźwięku. Jeden z inżynierów oraz burmistrz podnosili sprawę konieczności podjęcia działań budowy ekranów ochronnych oraz wymiany niektórych urządzeń. Członkowie zarządu firmy deklarują poważne inwestycje w tym względzie w przyszłym roku. Na wątpliwości jednego z uczestników spotkania co do badania – z raportu wynika, że była to kontrola pozaplanowa, czyli wyrywkowa i nagła. Dźwięk jest falą i różnie rozchodzi się w przestrzeni, kierownictwo Firmy zdaje sobie sprawę z tego, że w procesie technologicznym dochodzić może do awarii, czy chwilowych przekroczeń.
– wód: dyskusja była bardzo długa i drobiazgowa. Jeden z czarnowodzkich inżynierów, będący jednocześnie wędkarzem, szczegółowo przepytywał dyrektora Fabisia, który jak się później okazało od 10 lat uczynił ten aspekt jednym z ważniejszych w swoim życiu zawodowym. Zmiany w gospodarce wodnej są bardzo zaawansowane.
Przy końcu spotkania wiceprezes Gajewski podkreślił raz jeszcze wolę ciągłych działań na rzecz ochrony środowiska, jakkolwiek istnienie dużego zakładu pewne niedogodności z natury rzeczy powoduje.