Z dniem 1 stycznia 2012 roku znikną papierowe wersje Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego, które zastąpi nowy system informatyczny służący do tworzenia elektronicznej bazy polskich aktów prawnych.
System będzie udostępniać bazę wszystkim zainteresowanym nieodpłatnie.
Podstawą tych zmian jest Ustawa z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Dodatkowo oprócz Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego w formie elektronicznej publikowanych także będzie, większość dzienników urzędowych ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienników urzędowych urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe.
Ustawa stanowi również, iż Marszałek Sejmu będzie ogłaszać tekst jednolity ustawy nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, jeżeli była ona w tym czasie nowelizowana.
Dotychczas było tak, że jeżeli ustawa była wielokrotnie nowelizowana, a posługiwanie się tekstem było utrudnione Marszałek Sejmu ogłaszał tekst jednolity. Częstsze niż dotychczas ogłaszanie tekstów jednolitych aktów pozwoli na łatwiejszy dostęp obywateli do ich pełnych tekstów mających walor autentyczności – w przeciwieństwie do tekstów ujednoliconych. Sformułowanie „nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy” oznacza obowiązek sporządzenia tekstu jednolitego w terminie 12 miesięcy od dnia dokonania nowelizacji, a nie obowiązek opracowania tekstu jednolitego w ciągu roku kalendarzowego, w którym dokonano nowelizacji. Ponadto akt normatywny może określić termin ogłoszenia tekstu jednolitego.
Źródło: http://www.portaladministracji.vot.pl