W niedzielę 28 maja na terenie firmy STEICO odbyło się uroczyste otwarcie nowej hali montażowo-magazynowej ciągu płyt klejonych warstwowo z forniru. Udział w tym wydarzeniu wzięli m.in. pani Ilse Aigner-Minister Gospodarki i wicepremier niemieckiego kraju związkowego Bawaria, pan Jerzy Kwieciński – wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, pan Kazimierz Smoliński – wiceminister w Ministerstwie Budownictwa, pan Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, pan – Krzysztof Trawicki – wicemarszałek Województwa Pomorskiego, pan Adam Kwiatkowski – Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Gdańsku oraz przedstawiciele władz miasta.
W Czarnej Wodzie, na powierzchni 10 000 m2 powstała kolejna hala fabryczna STEICO z liniami do wytwarzania płyt LVL oraz linią do produkcji elementów konstrukcyjnych z drewna o dużych przekrojach, które stanowią idealne rozwiązanie do wznoszenia budynków plus energetycznych w technologii szkieletowej i mieszanej.
Fabryka STEICO w Czarnej Wodzie, zajmująca obecnie 25 ha to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka tego nowatorskiego materiału konstrukcyjnego, na który popyt na świecie wciąż przewyższa podaż. LVL, ze względu na doskonałe parametry techniczne, wynikające ze sposobu skrawania i łączenia fornirów, jest idealnym budulcem zastępującym cegłę czy beton.
Wzniesienie nowej fabryki LVL, jak i zwiększenie mocy produkcyjnych istniejącego zakładu, to nie tylko podatki czy nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy, to także szansa kształcenia młodych ludzi w perspektywicznych zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami dla współczesnego budownictwa, poprawa bilansu ekologicznego i efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz znaczący wzrost eksportu i promocji polskich wyrobów na całym świecie.
STEICO w Polsce zatrudnia ponad 1000 osób, w Czarnej Wodzie 520 osób, z czego 200 znalazło zatrudnienie w fabryce drewna LVL.
Budowa nowej hali i wyposażenie jej w linię produkcyjną to drugi etap rozwoju fabryki STEICO LVL w Polsce, zapoczątkowany w 2015 uruchomieniem produkcji tego nowatorskiego materiału. Budowa kolejnej hali i jej wyposażenie zwiększa zaangażowanie inwestora o 100 mln zł.
Wszystko co dzieje się wokół STEICO w Czarnej Wodzie, odbywa się w ekspresowym tempie. W ciągu jednego roku (w 2015 r.) Czarnej Wodzie powstała podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie wybudowano zakład, a następnie w ciągu 116 dni wzniesiono pierwszą w Polsce szkołę w technologii drewnianego szkieletu, w której uruchomiono klasę kształcącą w dualnym systemie przyszłych techników technologów drewna. W 2016 roku zainicjowano także współpracę przedsiębiorstw i uczelni w ramach Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie, które podejmuje liczne inicjatywy w celu rozwoju nowoczesnego budownictwa drewnianego w Polsce.
Otwarcie kolejnej hali fabrycznej LVL w 2017 roku to kolejny krok na ekspresowej drodze rozwoju STEICO, która jeszcze ma przed sobą kolejne cele. Jak zapowiada zarząd firmy – w planach jest budowa linii do budowy prefabrykowanych domów.
Poniżej znajduje się link do filmu na którym uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej w Czarnej Wodzie kształcący się w zawodzie stolarz składają konstrukcję kopuły z elementów produkowanych prze firmę STEICO.
https://www.youtube.com/watch?v=xOvg478xKIQ
Informacje prasowe o wydarzeniu znajduję się również pod adresami wskazanymi poniżej:
https://www.pb.pl/steico-klei-w-polsce-coraz-wiecej-862749