11 listopada 2015 roku to 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To narodowe święto jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.
Tradycyjnie, jak co roku w naszej gminie odbyły się obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym z udziałem pocztu sztandarowego czarnowodzkich harcerzy. Po mszy wszyscy uczestnicy przemaszerowali w kierunku Zespołu szkół Publicznych w Czarnej Wodzie. Następnie w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Józef Milewski, który przedstawił najważniejsze wydarzenia związane z obroną niezależności państwa na przestrzeni dziejów.
W czasie obchodów każdy mieszkaniec mógł obejrzeć wystawę militariów z prywatnych zbiorów panów Zbigniewa Grucy i Piotra Szulca oraz wybić ,,nieśmiertelnik’’ na stoisku pana Mirosława Dery. W czasie koncertu goście usłyszeli pieśni patriotyczne : "Legiony", „Modlitwa o pokój”, "Ojczyzno ma",
"O mój rozmarynie", "Rozkwitały pąki białych róż", "Biały Krzyż" w wykonaniu chóru szkolnego Konsonans i solistów pod przewodnictwem maestry p. Izabelli Pruszak .
Uczniowie z klas I SP zaprezentowali piękny wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” (nauczyciele przygotowujące uczniów to: Barbara Tymkiewicz, Jolanta Januszewska, Sylwia Migowska) Podziwialiśmy grupę taneczną tańca nowoczesnego pod kierunkiem p. Justyny Schmidt, która wykonała piękny, wzruszający taniec ilustrujący odzyskanie niepodległości.
W czasie trwania akademii dzieci malowały napis graffiti „Święto Niepodległości 11.XI .2015 r.” oraz uzupełniały kontur Polski małymi biało-czerwonymi serduszkami.
Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy wraz z zespołem wokalno-muzycznym ze świetlicy „Kulturalnia” zaśpiewali pieśni patriotyczne.
W uroczystości mieszkańcy gminy oddali cześć pamięci naszych Rodaków, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny, w walce o naszą wolność. Zaangażowanie nauczycieli, animatorów kultury, kolekcjonerów militariów, czarnowodzkich harcerzy oraz pracowników urzędu gminy w tym szczególnym dniu ogniskuje się wokół kształtowania postaw patriotycznych dzieci i młodzieży oraz przekazywania wiedzy o przeszłości naszego kraju .
Opracowanie:
Ewa Łangowska