Aby dokonać samospisu należy skorzystać z formularza elektronicznego on-line uruchamianego w przeglądarce internetowej, albo zainstalować na swoim komputerze wersję off-line tego formularza, niewymagającą stałego dostępu do Internetu.
Informacje na formularzu powinny być podane wg stanu w dniu 30 czerwca 2010 r. (chyba, że na formularzu zaznaczono inaczej).
Informacje powinien podać użytkownik gospodarstwa rolnego lub inna pełnoletnia osoba w tym samym gospodarstwie domowym, a w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej – osoba działająca w jej imieniu.
Aby zalogować się do aplikacji formularza on-line należy podać numer Pesel (lub Regon w przypadku użytkowników niebędących osobami fizycznymi) oraz hasło, które można utworzyć wypełniając formularz identyfikacyjny.
Formularz samospisu internetowego jest dostępny przez okres 14 dni od momentu pierwszego poprawnego zalogowania. W tym czasie użytkownik może logować się wielokrotnie, stan danych jest zapamiętywany. Po upływie 14 dni dane do logowania tracą ważność i spis w danym gospodarstwie zostanie dokończony drogą telefoniczną lub przez rachmistrza.
Jeżeli użytkownik dwukrotnie poda złe hasło lub login, będzie musiał skontaktować się z infolinią – 800-800-800. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20, a w sobotę i niedzielę od 8-18.
Przesłanie ankiety przez internet jest możliwe jedynie do 17 października. W spisie próbnym, który odbył się we wrześniu 2009 r. w czterech gminach, internetowo wypełniło ankietę niecałe 1 proc. rolników.
Przez pierwsze 7 dni spisu rolnego dane o gospodarstwach zbierane są wyłącznie przez internet. Od 8 września prace rozpoczną rachmistrze spisowi, którzy odwiedzą gospodarstwa rolne, oraz ankieterzy statystyczni, zajmujący się pozyskiwaniem danych od rolników przez telefon.
W ciągu dwóch pierwszych dni powszechnego spisu rolnego, 2,5 tys. rolników przekazało dane o swoim gospodarstwie rolnym przez internet – informuje rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.