We wtorek (12 marca) podczas telefonicznego dyżuru będzie można zapytać eksperta ZUS o podwyższenie wieku emerytalnego. Dyżur odbędzie się w ramach współpracy portalu dlaemeryta.pl z ZUS-em. Serdecznie zapraszamy do dzwonienia w wyznaczonych godzinach.
Temat trudny i kontrowersyjny, zatem jeśli chcecie o tym porozmawiać z ekspertem, zapraszamy do wykonywania połączeń telefonicznych w godzinach od 12 do 14.
Nr telefonu, pod który należy dzwonić: 71 360 60 45 (telefon stacjonarny, opłata za połączenie według stawek operatora)
Ekspert ZUS: Agnieszka Stanek
Docelowo wiek emerytalny ma wynieść 67 lat. Do tej pory mężczyźni przechodzili na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety 60.
Proces podwyższania wieku emerytalnego rozpoczął się od stycznia 2013 r. Co cztery miesiące podnoszony jest wiek emerytalny o jeden miesiąc.
Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r. – to oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat.
Z reformy wyłączone są kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia.
Z konsultacji społecznych wynika, że proponowana reforma wzbudza obawy i niepokoje, zwłaszcza wśród osób, którym obecnie brakuje kilku lat do nabycia prawa do emerytury. Największe obawy mają kobiety opiekujące się, poza pracą zawodową, wnukami lub niedołężnymi rodzicami. Dlatego najnowszy projekt ustawy wprowadza nowe rozwiązanie polegające na możliwości wypłaty emerytury częściowej, a do niej mieliby prawo:
· kobieta w wieku co najmniej 62 lat, posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
· mężczyzna w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.
Okres ubezpieczeniowy uwzględniałby zarówno okres składkowy – obejmujący m.in. okres ubezpieczenia, czyli np. pracę na podstawie umowy o pracę czy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i nieskładkowy – obejmujący m.in. okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego czy naukę w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki w wymiarze określonym w programie studiów.
Wysokość emerytury częściowej wynosiłaby 50 proc. emerytury (na dzień ustalenia prawa do emerytury częściowej). Jej wypłata następowałaby bez konieczności rozwiązania stosunku pracy i byłaby zagwarantowana bez względu na wysokość osiąganych dochodów.
Warto jednak pamiętać, iż skorzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia: będzie ona niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach.