W trzecim tomie serii wydawniczej Pomorzanie, znani i nieznani, który ukazał się pod koniec 2020 roku znajdujemy interesujący artykuł Krzysztofa Kowalkowskiego pod tytułem Leon Landowski – kociewski gawędziarz Leoś Pałka. W cyklu tym przedstawione są sylwetki Pomorzan, którzy zapisali się w historii tego regionu, swojego kraju, Europy, a nawet świata, choć dzisiaj nie o wszystkich z nich pamiętamy.
Postacie te miały rozmaite pochodzenie narodowe i społeczne, wykonywały różne zawody, piastowały przeróżne funkcje, działały w innych epokach historycznych. Są to zarówno osoby, które urodziły się tutaj, choć czasami los rzucił je potem gdzie indziej, jak i takie, które przywędrowały tu w czasie swojej życiowej wędrówki. Leon Landowski był pracownikiem tartaku, organizatorem życia kulturalnego w Czarnej Wodzie i okolicy oraz korespondentem i autorem reportaży dla gazet Obrona Ludu i Echo Borów Tucholskich. Pisał cieszące się wielkim powodzeniem Gawędy, krótkie teksty w których jako Leoś Pałka komentował rzeczywistość lat 30 XX wieku. Został zamordowany przez hitlerowców w dziewiątym dniu II Wojny Światowej na łące przy ul. Polnej niedaleko od miejsca w którym stoi postument upamiętniający to wydarzenie. Miał zaledwie 31 lat.
Autorem tekstu jest Krzysztof Kowalkowski piszący monografie dotyczące miejscowości kociewskich oraz wybitnych postaci związanych z regionem, uczestnik czarnowodzkich Biesiad Literackich publikujący na łamach wielu czasopism historycznych. W ostatnim czasie nasza gmina znalazła się w głównym nurcie jego poszukiwań i badań przeszłości. Obszerne fragmenty powstającej książki o historii Czarnej Wody zaprezentowane zostały na kartach Kociewskiego Magazynu Regionalnego.
Tomik Pomorzanie, znani i nieznani, 3/2020 dostępny będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Więcej o autorze i jego pracach historycznych www.krzysztofkowalkowski.pl
Wydawcą serii jest www.wydawnictwo-jasne.pl