W niedzielę 31 lipca w naszym kościele rozbrzmiała muzyka klasyczna. Mieszkańcy mieli okazję wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu światowej sławy organisty Gedymina Grubby. Towarzyszyła mu sopranista Anita Rywalska – Sosnowska, która wykonała partie operowe. Licznie zgromadzonej publiczności koncert bardzo się spodobał, artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco
Koncert odbył się w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie.
Organizatorami koncertu byli Rada Miasta Czarna Woda, Świetlica Miejska „Kulturalnia”, Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré z Gdańska oraz Parafia w Czarnej Wodzie.
Szczególne podziękowania dla radnego Roberta Szczygielskiego, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia.
Program koncertu:
1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantazja G-dur /BWV 572/
2. Georges Bizet (1838-1875) – Seguidille z opery Carmen
– Habanera z opery Carmen
3. Pietro Mascagni (1863-1945) – aria Santuzzy "Voi lo sapete o mamma" z opery Cawaleria Rusticana
4. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium h-moll /BWV 544/
5. Pietro Mascagni (1863-1945) – Ave Maria z opery Cawaleria Rusticana
6. Giuseppe Verdi (1813-1901) – Ave Maria z opery Otello
7. Amilcare Ponchielli (1834-1886) – aria Giocondy "Suicidio" z opery Gioconda
Anita Rywalska-Sosnowska
W 2000 roku ukończyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na Wydziale Wychowania Artystycznego. Jako członek zespołu rozrywkowego „Horpyna” w latach 1995-2000 uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach artystycznych, m.in. w Festiwalu w Opolu, Sopot Festival w Operze Leśnej, w Krynicy Górskiej, w Teatrze „Stu”w Krakowie (Benefis Bogusława Kaczyńskiego), z zespołem nagrała też dwie płyty CD.
W 2006 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. W. Maliszewskiej.
W jej repertuarze znajdują się m.in.: pieśni F. Schuberta, R. Schumanna, F. Poulenca, N. Boulanger, L. Boulanger, utwory oratoryjno-kantatowe oraz partie operowe i operetkowe m.in.: Santuzzy w „Cavalleria Rusticana” P. Mascagniego, tytułowa partia w „Carmen” G. Bizeta, Catherine w operze „O Żonie Niemej” T. Kasserna (prapremiera światowa i nagranie CD i DVD), Księżnej w „Ptaszniku z Tyrolu” C. Zellera, etc.
Artystka wykonuje i prawykonuje także utwory gdańskiego kompozytora młodej generacji Gedymina Grubby, które zarejestrowane zostały dla radia, TV oraz w postaci CD i DVD.
Wzięła również udział w koncertach Wielkiej Mszy Papieskiej W. Mrozka (nagranie CD oraz DVD).
Ponadto uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych pt:
Waldemar Malicki: Wakacyjna Filharmonia Dowcipu, Świąteczna Filharmonia Dowcipu oraz Sylwestrowa Filharmonia Dowcipu. Brała udział w oprawie muzycznej Gali Mistrzów Sportu 2008.
Śpiewaczka uczestniczyła w licznych kursach wokalnych, prowadzonych przez wybitnych artystów, pedagogów śpiewu solowego, m.in.: Paula Esswooda, Salvatora Fisichellę, Ryszarda Karczykowskiego, Katię Ricciarelli, Jadwigę Rappe, Włodzimierza Zalewskiego.
Oprócz tego doskonaliła swój warsztat wokalny pod kierunkiem wybitnej rosyjskiej śpiewaczki Raissy Tschepcherenko w Niemczech.
Współpracuje z różnymi instytucjami muzycznymi w Polsce, a także z wybitnym pianistą Waldemarem Malickim w licznych koncertach z „Filharmonią Dowcipu” pod batutą B. Chmielarza, Fundacją Promocji Sztuki im. G. Fauré Gedymina Grubby oraz „Teatrem Otwartym” kierowanym przez Dariusza Wójcika w Gdańsku.
W 2009 roku rozpoczęła współpracę z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie zadebiutowała partią Heleny w operetce J. Offenbacha pt. Piękna Helena. Artystkę można było również zobaczyć w Weselu Figara W.A. Mozarta pod batutą Piotra Deptucha, gdzie kreowała postać Hrabiny. Wcieliła się także w postać Sylwii w operetce Księżniczka Czardasza E. Kalmana pod batutą Warcisława Kunca. Ostatnio brała udział na Festiwalu w Opolu, wykonując utwory z Kabaretu Starszych Panów m.in. Przeklnij mnie. Artystka występuje w cyklicznym programie rozrywkowym TVP2 pt. Laskowik&Malicki.
W 2010 roku artystka nagrała wraz z Żeńską Orkiestrą Salonową KHW S.A. „Staszic” pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińksiego swoją solową płytę pt. „Hotel Aria”, na której znajdują się arie operowe, operetkowe oraz pieśni.
Gedymin Grubba
ur. 17. lipca 1981 roku w Gdańsku
Początkowo w wieku 5 lat pobierał lekcje gry na pianinie w Osiedlowym Ognisku Muzycznym w Gdańsku-Zaspie pod kierunkiem mgr Haliny Radomskiej. Następnie ukończył PSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Sopocie w klasie fortepianu mgr Zofii Ralickiej i w klasie klarnetu mgr Dariusza Egielmana. Kontynuował naukę w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem.
W 2006 roku został absolwentem AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.
Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej w kraju i zagranicą, prowadzonych przez takie znakomitości jak: prof. B.K. Bryndorf, prof. E. Doll, prof. F. Klinda, prof. J. Laukvik, prof. J.P. Lecaudey, prof. L. Lohmann, prof. D. Roth, prof. A. Schoof, prof. M. Strohhäcker, prof. J.C. Zehnder,prof. W. Zerer, dr S. Göttelmann, prof. J. Gembalski (kurs improwizacji), prof. M. Sawa (roczny kurs improwizacji) – łącznie 14 kursów.
Od czasu aktywnej działalności artystycznej, tj. od 1996 roku, wykonał przeszło 500 koncertów w całej Polsce, większej części Europy, Azji (Singapur), Australii i Nowej Zelandii. Rocznie wykonuje ok. 40 koncertów na całym świecie jako organista, kameralista, kompozytor i dyrygent. W 2010 roku był przewodniczącym jury na konkursie młodych organistów w Sydney w Australii. W bieżącym roku (2011) obchodzi 15-lecie pracy artystycznej.
Na najbliższe lata otrzymał zaproszenia na trasy koncertowe po całej Europie, Afryce Południowej (Johannesburg), Ameryce Południowej (Brazylia), Ameryce Północnej (Canada, USA, Meksyk), Azji (Japonia, Hong Kong) oraz ponownie do Australii i Nowej Zelandii.
Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.
W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest dyrektorem. To obecnie jedna z największych i najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych tego typu w Europie. Festiwal przyczynił się m.in. do rekonstrukcji unikatowych XVII-wiecznych barokowych organów katedry, które zostały oddane do użytku w 2003 roku. Równolegle w 1999 roku zapoczątkował także cykl Mariackich Wieczorów Kameralnych w Koronowie. W 2009 roku Gedymin Grubba otrzymał prestiżową statuetkę „Mestwin” za całokształt działalności kulturalnej. Trzykrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańsk. Od 2003 roku piastuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą rocznie organizuje ok. 50 różnorodnych koncertów w całej Polsce, przede wszystkim w formie zamkniętych cykli, wśród nich m.in. Festiwal w Pelplinie, cykl koncertów w Koronowie, czy w Nakle nad Notecią.
W 2008 roku na zlecenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK im. F. Stefczyka, w piętnastą rocznicę jej istnienia, skomponował monumentalny utwór wokalno-instrumentalny „Sinfonia Jubilate” do słów Jana Pawła II, S.H. Lubomirskiego i Z. Herberta. Kompozycja dedykowana była J.E. Kardynałowi Józefowi Glempowi Prymasowi Polski w podzięce za długoletnią posługę dla dobra Kościoła, Narodu i Polski. Utwór miał swoją premierę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie i wydany został na płycie DVD w ponad 150 tys. egz. Wielokrotnie emitowany był przez Polską Telewizję i Polskie Radio.
W 2011 roku poproszono go o napisanie utworu związanego z Beatyfikacją Papieża Polaka, jako hołd gdańskiej młodzieży muzycznej. Kompozycja „Santo Subito! Witaj w domu!” została zarejestrowana na CD i była również wielokrotnie emitowana przez Polskie Radio. Egzemplarz płyty i partytura zostały zawiezione do Watykanu.
Jest także autorem oficjalnego hejnału Miasta Pelplin.
Od 1996 roku jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie.
Należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.
Posiada nagrania radiowe, płytowe (13 CD) i telewizyjne (również jako dyrygent). Płyta CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie” m.in. z jego udziałem była nominowana do Nagrody Fryderyka 2006, a w 2009 roku otrzymała status złotej płyty.
Od 1988 roku jest czynnym organistą w kościołach Diecezji Gdańskiej. W tym zakresie wykształcił także kilku młodych organistów, którzy do dziś pełnią funkcję organistów w gdańskich kościołach. Wśród czołowych miejsc, w których udzielał się jako organista warto wspomnieć chociażby Katedrę w Oliwie, czy Bazylikę św. Mikołaja w Gdańsku. Obecnie jest organistą kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Morenie.
Oficjalna strona internetowa artysty: www.gedymin.org