III Edycja Wielkigo Sprzątania Wdy Klubu Kiełż i Przyjaciół dobiegła końca. Nie była to akcja jednodniowa ani jednorazowa. Akcję tę tak naprawdę jako Klub zaczęliśmy już dwa tygodnie temu, zaczynając od wizyt w lokalnych samorządach, nadleśnictwach i wypożyczalniach kajaków. Kilka telefonów do znajomych, terenowych społeczników i szeroko zakrojona akcja ruszyła. Zanim jednak przedstawimy całe przedsięwzięcie, chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować następującym osobom i instytucjom:
1. Paweł Rybacki wraz z Młodzieżą i Dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie. Praca od podstaw z najmłodszymi to praca długofalowa, ale najbardziej perspektywiczna. Żywimy ogromną nadzieję, że przyszłe pokolenie będzie lepsze od nas w kwestii czystości wokół. W upiększaniu naszej życiowej przestrzeni udział wzięli: – Adrian Backhaus (IVb) – Fabian Backhaus (IVb) – Dominik Gwizdała (IVb) – Konrad Jasiński (Va) – Marta Kałduńska (VIIIa) – Mikołaj Hejnowski (VIIIb) – Wiktoria Ulatowska (IIIga) – Milena Kaliszewska (IIIga) – Dalia Cwil (IIIga) – Dominika Sarnowska (IIIga) – Piotr Nelke (IIIga) – Michał Błaszak (IIIga) – Oskar Pukownik (IIIga) – Krystian Miloch (IIIga) – Jan Szwoch (IIIga) – Kacper Bujak (IIIga) – Stanisław Sowiński (ubiegłoroczny absolwent) oraz Tosia Wegner, Leon Wegner, Dawid Narloch, Wiktor Narloch, Ula i Bartek Przybyłowicz oraz opiekunka z Przedszkola Olga Wi. Rodzice Dzieci mogą czuć się dumni z postawy swoich pociech.
2. Kajaki Sękowski https://kajakisekowski.pl za coroczne wsparcie tego typu inicjatyw i udostępnienie miejsca zakończenia zbiórki. Do Pana Włodka dzwonimy tylko raz i sprawa jest załatwiona. Nigdy nam nie odmówił pomocy, za co bardzo go szanujemy. Z jego pomocą został oczyszczony odcinek Wojtal – Czarna Woda.
3. Pod Świerkami Czarna Woda http://kajaki-podswierkami.pl Pan Tadeusz Zaremba także nie odmówił nam pomocy i w tym roku obsługiwał odcinek Miedzno – Wojtal. Szybko i sprawnie – wieloletnie doświadczenie w tej branży procentuje, a nas cieszy współpraca ze wszystkimi, którym nie jest obojętny los Wdy.
4. Urząd Miasta w Czarnej Wodzie za odbiór zebranych odpadów i dostarczenie worków na śmieci. Praca z tym samorządem jak do tej pory układa się bez żadnych przeszkód. Cieszymy się, że przedstawiciele naszej gminy i Burmistrz Arkadiusz Gliniecki są nam przychylni. Tylko wspólnie jesteśmy w stanie zrobić coś więcej dla promocji naszego regionu.
5. Nadleśnictwo Kaliska / Arboretum Wirty, Lasy Państwowe za udostępnienie dróg dojazdowych do rzeki. Pan Nadleśniczy Andrzej Przewłocki wyraził wielką aprobatę dla naszych działań. Wspólny cel jakim są czyste lasy i rzeki to element gospodarki leśnej, o której nie mówi się zbyt często, a pochłania to niestety ogromne koszta. Zbiórka i wywóz śmieci to dla nadleśnictw dodatkowa praca, która często niestety nie zostaje dostrzeżona. My widzimy i znamy ten problem, dlatego swoimi działaniami chcemy wspierać się nawzajem. Dwóch pracowników Nadleśnictwa Kaliska Paweł Narloch i Marcin Tomana przeszło dobrych kilka kilometrów nad rzeką zbierając wszystkie napotkane śmieci. Takie wspólne działania terenowe to wyraz największej troski o dobro lasu i rzeki.
6. Urząd Miasta Czersk za odbiór zebranych odpadów na odcinku Miedzno – Klonowice. Samorząd przekazał także worki na odpady i dołożył wszelkich starań, aby cała akcja została przeprowadzona sprawnie. Dobra współpraca ułatwia nam organizację, dzięki czemu mamy więcej czasu na dokładną zbiórkę śmieci.
7. Nadleśnictwo Czersk , Lasy Państwowe za udostępnienie dróg dojazdowych do rzeki. Na wspólnym spotkaniu Pan Nadleśniczy Ireneusz Bojanowski zapewnił Nas, że taki szczytny cel wpisuje się w cele i zadania nadleśnictwa. Również zauważył, że śmieci są niechcianym problemem, którym niestety trzeba się zająć. Zaangażowanie wszystkich podmiotów w tej sprawie niesie ze sobą rozgłos, który pokazuje jakim problemem jest śmiecenie w lesie. Oczyszczanie lasów wraz z młodzieżą jest nadzieją na to, że w przyszłości zniknie problem niechcianych „gości” runa leśnego. Jeden z Naszych Klubowych Kolegów także wsparł inicjatywę Nadleśnictwa Czersk przy wspólnym sadzeniu lasu. Jak widać płaszczyzna współpracy nie musi się opierać tylko i wyłącznie na zbiórce śmieci.
8. Urząd Gminy Karsin za odbiór zebranych odpadów na odcinku Górki – Miedzno. Na spotkaniu z Panem Wójtem Romanem Brunke udało się szybko i sprawnie określić plan działania i miejsca składowania worków. Wójt Gminy wyraził aprobatę dla naszych działań i podkreślił, że ma na sercu czystość jego gminy w szczególności w rejonach, gdzie kwitnie turystyka. Czysta gmina jest wizytówką jej włodarzy. Tutaj swoje działania rozpoczęliśmy po raz pierwszy i cieszymy się, że samorząd jest nam przychylny.
9. Sołtys Wsi Bąk za współpracę przy organizacji zbiórki odpadów. Wieloletnie doświadczenie na tym stanowisku procentuje w rozumieniu lokalnych problemów. Pani Sołtys Wioletta Talewska wyraziła ogromną radość, że znalazł się wreszcie ktoś, kto chce podjąć się tematu zbiórki odpadów. Nas cieszy fakt, że wystarczy podejść otwarcie do ludzi, poprosić o pomoc, a ta nie pozostanie bez odpowiedzi.
10. Agroturystyka u Wioli i Irka https://uwioliiirka.wordpress.com za udostępnienie i przewóz kajaków do i z miejsca zakończenia zbiórki, czyli odcinek Górki – Miedzno. To pierwsze nasze wspólne działanie i musimy przyznać, że takich ludzi cenimy sobie najbardziej. Szybka i bezproblemowa współpraca, a przy tym niezwykła skromność. Cieszymy się bardzo, że mamy nowego partnera w palącym nas wszystkich problemie śmieci. Dzięki temu odległy dla nas teren stał się nam bliższy, a to pozwoli nam w przyszłych latach na lepszą organizację i działanie.
11. Morsy Czarna Woda – Panie dały piękne świadectwo tego, że słaba płeć nie istnieje 😉
Dziękujemy także pozostałym darczyńcom i wolontariuszom, którzy chcieli pomóc, a nie mogli być osobiście obecni. Przekazali nam swoje wsparcie w taki sposób, jak mogli. Dzięki nim dzieci zostały obdarowane słodyczami i napojami, a reszta uczestników zjadła ciepły posiłek przyrządzony przez Renatę Wegner i wspólnie spotkała się przy ognisku.
Podziękowania dla:
– Wypożyczalni kajaków Hydrostacja.pl Szkoła pływania, narty i snowboard, obozy letnie.
– Wypożyczalni kajaków Mirosław Szramka
– Wypożyczalni kajaków Ania i Dawid Piesik www.splywywda.pl
– Stolarnia Sosenka Adam Zieman Osieczna
– Centrum Wędkarskie Ewa Pior Starogard Gdański
– Zakład Produkcyjno – Handlowy Jolanta Mrózek Gliszczyńska Topole k. Chojnic
– Karol Smuczyński.
Cała akcja sprzątania była dla Nas wszystkich wielkim wyzwaniem bo wiedzieliśmy, że oczyszczenie 22km rzeki nie będzie takie proste. Jednak przy pomocy ludzi dobrej woli wszystko ułożyło się po naszej myśli i nawet pogoda o tak wczesnej porze roku przyniosła nam piękne słońce. Akcja wymknęła się nawet poza granice rzeki, ponieważ Paweł Rybacki z Młodzieżą i Dziećmi posprzątali także ulice i tereny Czarnej Wody. Bagniste brzegi rzeki Wdy nie ułatwiały zadania, ale chyba tylko my potrafimy w takich warunkach działać z wielką determinacją, bo losy Naszej Pięknej Rzeki Wdy nie są nam obojętne.
Sprzątanie w liczbach:
Ilość uczestników około 50 osób w wieku od 4 do 74lat.
Odcinek Górki – Miedzno 65 worków o pojemności 100l do tego 7 opon samochodowych, dywan i kilka słupków drogowych.
Odcinek Miedzno – Klonowice 35 worków o pojemności 100l do tego 6 opon, części AGD i trochę złomu.
Odcinek Klonowice – Czarna Woda + Ulice miasta 50 worków o pojemności 100l do tego 4 opony
Razem daje to nam około 150 worków 100l, w tym 16 worków puszek, 17 opon, dywan trochę AGD i złomu. Wagowo będzie to oscylowało w granicach 2 ton odpadów. Miejmy na uwadze fakt, że to odpady pozyskane z trudno dostępnego terenu. Ilość szokująca, ale tereny, które sprzątaliśmy w zeszłym roku wyglądają znacznie lepiej, a większa ilość odpadów w tym roku bierze się z tego, że swoim działaniem objęliśmy większy odcinek rzeki. Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na to, iż nie tylko pseudo kajakarze brudzą rzekę. Skąd biorą się tam opony czy drobne AGD?! Czy lokalni mieszkańcy naprawdę nie rozumieją, że turystyka opiera się na czystym środowisku? Często możemy usłyszeć głosy „To wypożyczalnie kajaków powinny płacić za sprzątanie tej rzeki”. Absolutnie się z tym nie zgadzamy. Każda z wypożyczalni kajaków ma podpisane umowy na odbiór odpadów. Tutaj potrzeba zmiany mentalności ludzkiej, na którą w pewnym wieku chyba jest już za późno. Nasz Klub kładzie ogromny nacisk na to, by promować wśród dzieci i młodzieży nawyki sprzątania. Budowanie świadomości ekologicznej to ogromna rola, ale jeśli tego w porę nie uczynimy, to natura utonie w śmieciach…
Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim, którzy dołożyli się w jakikolwiek sposób do tej akcji – możecie iść dziś spać dumni z siebie bo zrobiliście KAAAAAWAŁ DOBREJ CIĘŻKIEJ ROBOTY…
Pozdrawiamy serdecznie
Członkowie Klubu Kiełż
P.S. Podczas sprzątania rzeki spotykaliśmy wędkarzy z różnych regionów Polski m.in. ze Słupska, Człuchowa, Gdańska i Ciechanowa. Często są u Nas nad wodą wnosząc składkę jednodniową do Okręgu Gdańsk. Popierali naszą inicjatywę utworzenia odcinka „złów i wypuść” bo chcieliby wędkować nad rzeką bogatą w większe ryby niż te, które pozostały w rzece. Pozdrawiamy tych Panów bardzo serdecznie. Jeden wędkarz z naszego okręgu został poinstruowany za brak wpisu w rejestrze.