W środę 18.11.2015r. w Zakładzie STEICO Sp. z o.o. w Czarnej Wodzie odbyło się spotkanie Prezesa Zarządu STEICO i Burmistrza Czarnej Wody z dyrektorami szkół gimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego w sprawie przedstawienia planów dotyczących szkolnictwa zawodowego w branży drzewnej.
W spotkaniu wzięli także udział:
Maria Montowska, Dyrektor Polsko – Niemieckiej Izby Przemysłowo – Handlowej (AHK)
Marek Gabriel, Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Andrzej Małkowski Skarbnik Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim
Stanisław Sobala, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie.
1. Spotkanie otworzył Steffen Zimny, Prezes Zarządu STEICO Sp. z o.o., przedstawiając informację na temat dynamicznej rozbudowy Zakładu w Czarnej Wodzie i wynikającej stąd potrzeby pozyskania wykwalifikowanej kadry zawodowej.
2. Mirosław Mantaj, Kierownik Działu Kadr i Płac STEICO Sp. z o.o. , przedstawił dotychczasowe starania firmy w celu pozyskania kadr:
– nawiązanie współpracy z AHK w celu zaimplementowania w Polsce systemu dualnej edukacji zawodowej korzystającej także z doświadczeń systemu niemieckiego,
tj. respektowanych tam uprawnień w zawodzie – Holzmechaniker w ścisłej współpracy z AHK i Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gdańskim. Nauka zakończy się polsko – niemieckim egzaminem zawodowym.
– wspólny wniosek AHK i STEICO do Ministerstwa Edukacji o wprowadzenie nowego zawodu: operator maszyn do przemysłu drzewnego, poparty przez konfederację Pracodawców "LEWIATAN";
– realna możliwość wprowadzenia nauki tego zawodu już w roku szkolnym 2016/2017;
– zachęty dla uczniów: praktyki i staże w zakładach STEICO, w tym we Francji, wyższe od ustawowego wynagrodzenia dla młodocianych, nieodpłatny dowóz do pracy, atrakcyjny i dobrze płatny zawód.
3. Burmistrz Arkadiusz Gliniecki dokonał prezentacji podstaw ekonomicznych i społecznych na których oparto założenia projektu,
4. Maria Montowska, Dyrektor AHK, przedstawiła różnice programowe, które należałoby uzupełnić w polskiej implementacji zawodu Holzmechaniker, jak i korzyści płynące z adaptacji w Polsce systemu kształcenia dualnego.
5. Marek Gabriel, Naczelnik Wydziału Edukacji, wskazał na wyjątkowość postawy Zarządu STEICO: przedsiębiorstwo prowadzi aktywne i systematyczne działania w celu przygotowania i pozyskania wykształconej kadry; podkreślił strategiczne spojrzenie Zarządu STEICO na ten istotny aspekt.
6. Dyrektorzy szkół gimnazjalnych wyrazili zainteresowanie inicjatywą STEICO oraz samorządów i zadeklarowali gotowość organizowania cyklicznych spotkań z uczniami i ich rodzicami w celu przedstawienia oferty STEICO jako szansy na atrakcyjną pracę, rozwój zawodowy i osobisty młodych ludzi mieszkających w Powiecie Starogardzkim i okolicach.
Steico stawia na młodych ( tekst sporzadzony przez Wydział Kadr Steico sp. zo.o.)
W Czarnej Wodzie powstanie klasa dla stolarzy pod patronatem firmy Steico przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie. Młodzież będzie uczyć się zawodu w fabryce, pod okiem fachowców. Otrzyma też gwarancję zatrudnienie po skończeniu szkoły.
W dniu 18.11.2016r odbyło się spotkanie władz firmy z dyrektorami szkół gimnazjalnych oraz przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. Tematem spotkania było szkolnictwo zawodowe. Firma Steico przyuczy do zawodu 15 osób. Będą one miały gwarancję zatrudnienia w nowoczesnej fabryce drewna klejonego z fornirów. Młodzież będzie mogła uczyć się w zawodzie stolarz już w roku szkolnym 2016/2017. Taka klasa powstanie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Czarnej Wodzie. Oczywiście praktyki zostaną zorganizowane w Steico. Co ciekawe, przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić specjalny system wynagradzania uczących się osób. Będzie on uzależniony od wyników w nauce oraz frekwencji . Uczeń trzeciej klasy maksymalnie zarobi ok. 800 zł brutto, uczeń drugiej klasy – 592 zł brutto, a pierwszej – 504 (na koniec drugiego semestru). To więcej niż przewidują przepisy dotyczące wynagradzania uczniów. Młodzież będzie też mogła skorzystać z bezpłatnego dowozu do firmy ( z rejonów z których dowożeni są pracownicy) oraz z funduszu socjalnego (karnety na siłownię, bony świąteczne). Tak jak pozostali pracownicy, otrzyma też tzw. trzynastą pensję. Firma zapewni kadrę fachowców, którzy będą kształcić młodzież. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ok. 340 osób. Zamierza zatrudnić w ciągu dwóch lat ok. 70 osób. Przedstawiciele firmy mówią, że chętni są, ale nie mają odpowiednich kwalifikacji.
– Dlatego postanowiliśmy utworzyć klasę i uczyć zawodu już w szkole. W ten sposób wykształcimy pracowników, którzy będą fachowcami w swoim zawodzie. Uzyskają taką wiedzę i umiejętności, które są potrzebne w naszej firmie – mówi Mirosław Mantaj, kierownik działu kadr i płac w Steico.
To nie wszystko. Uczniowie równolegle otrzymają dyplom niemiecki (zawód, który uzyskają to „Holzmechaniker” według dualnego, niemieckiego systemu nauczania).
– Chcemy ich w ten sposób przyciągnąć do tego zawodu. System, który przygotowaliśmy, jest bardzo atrakcyjny. Naprawdę warto skorzystać – dodaje Mirosław Mantaj.
Steico proponuje też zwiedzanie zakładu przez uczniów szkół gimnazjalnych ( w pierwszej kolejności III klas). Zamierza zorganizować i sfinansować dowóz oraz odwóz dzieci z innych szkół . W czasie tych spotkań, uczniowie zwiedzą przedsiębiorstwo i zobaczą na czym polega praca. Będą mogli porozmawiać z pracownikami i kierownictwem firmy. Przedstawiciele firmy nie wykluczają też spotkań na terenie szkół. Chcieliby przedstawić ofertę kształcenia bezpośrednio rodzicom gimnazjalistów.
Firma stara się też o wprowadzenie nowego fachu (chodzi o mechanika – operatora maszyn do produkcji drzewnej) na listę zawodów w naszym kraju. Wniosek w tej sprawie obecnie znajduje się w Ministerstwie Edukacji i oczekuje na dalsze prace legislacyjne.