Budownictwo drewniane w Polsce to wciąż nisza, która jednak sukcesywnie się rozwija i stwarza ogromne możliwości rozwoju, szczególnie w czasach, gdy liczy się zdrowie, energooszczędność i niskie koszty utrzymania budynków. Jak przekonać do jego zalet Polaków zastanawiali się uczestnicy I Sympozjum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego w Gdańsku.
– Drewno jest surowcem nie do zastąpienia – tymi słowami Arkadiusz Gliniecki, Przewodniczący Rady Pomorskiego Klastra Drzewnego Czarna Woda rozpoczął I Sympozjum Budownictwa Energetycznego i Pasywnego.
– Cieszę się, że mieszkam w Polsce, bo tutaj mamy piękne lasy gdzie jest prowadzona zrównoważona gospodarka i mamy dostęp do wysoko gatunkowego drewna. Powinniśmy się zastanowić, co zrobić, żeby przekonać Polaków do tego, żeby chcieli budować domy z drewna – dodał.
Wysoka frekwencja gości, którzy 3 czerwca przybyli do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego pokazała, że architekci, przedstawiciele firm budowlanych a także studenci uczelni budowlanych widzą potencjał w budownictwie energooszczędnym i chcą czerpać wiedzę od specjalistów. A sympozjum, zorganizowane przez Pomorski Klaster Drzewny Czarna Woda i Pracodawców Pomorza, było do tego doskonałą okazją. Wśród prelegentów znaleźli się bowiem praktycy i entuzjaści budownictwa energooszczędnego, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem.
Budować przyjaźnie od początku
Sympozjum promujące budownictwo drewniane, spotkało się z przychylnością władz regionu. Nie bez powodu zresztą zostało zorganizowane na terenie Pomorza – to tutaj powstała jedna z najnowocześniejszych w Europie fabryk płyt z forniru klejonego warstwowo LVL stosowanych w budownictwie, tutaj również założono Pomorski Klaster Drzewny Czarna Woda.
– Warto zwrócić się ponownie w kierunku drewna, dlatego że jest absolutnie przyjazne dla człowieka – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, który objął sympozjum honorowym patronatem. Marszałek Struk zadeklarował, że gdyby jeszcze kiedyś zdecydował się na budowę domu, to z pewnością byłby to dom energooszczędny z materiałów drewnopochodnych. Zachęcał do promowania i rozwoju tego sektora budownictwa.
– Warto myśleć o zmianach mentalnych, w jaki sposób przekonać Polaków do tego, żebyśmy szukali bardzo przyjaznego budownictwa – dodał.
Jak podkreślał, ważny jest nie tylko aspekt zdrowotny, ale również ekonomiczny. Obecnie bowiem niezwykle ważne są koszty utrzymania – ile musimy płacić za energię cieplną i elektryczną. Dlatego trzeba położyć duży nacisk nie tylko na termomodernizację budynków już istniejących, ale budować zdrowe, energooszczędne domy z materiałów drewnopochodnych jedno- i wielorodzinne.
– Dostrzegamy, że w tym budownictwie, które istnieje, potrzeba zmian, ale chcemy wybiegać w przyszłość. Nie tylko rewaloryzować to, co dziś istnieje, ale myśleć, w jaki sposób kształtować budownictwo tutaj na Pomorzu, można powiedzieć szerzej: w Polsce, aby ono było od początku budowane jako bardzo przyjazne – mówił marszałek Struk.
Nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna technologia
Kolejnym ważnym aspektem, jakiego nie można pominąć wśród zalet modułowego budownictwa drewnianego, jest krótki czas realizacji inwestycji.
– Społeczeństwo jest bogatsze, ludzie mają więcej pieniędzy, ale mniej czasu i chcą szybko budować – zauważył Steffen Zimy, prezes firmy STEICO, jeden z inicjatorów Pomorskiego Klastra Drzewnego. – Ten aspekt czasu w budownictwie drewnianym jest bardzo ważny, ponieważ można szybko i sprawnie budować.
Rozwój budownictwa drewnianego to jednak nie tylko szansa dla pojedynczych firm, które chcą szybko i dobrze budować, ale również dla całego kraju. Energooszczędne budownictwo drewniane, o czym przekonywał uczestników sympozjum prezes Zimny, doskonale wpisuje się w założenia Strategii EUROPA 2020, czyli 5 głównych celów rozwoju gospodarki zdefiniowanych przez Unię Europejską, które mają zapewnić stabilny i prawidłowy rozwój społeczeństwa. Są to: zatrudnienie, innowacje, edukacja, włączenia społeczne, zmiany klimatu, energii.
– Budownictwo energooszczędne i pasywne oparte jest na drewnie – surowcu odnawialny, którego w perspektywie kilkuset lat nie zabraknie. Wręcz przeciwnie – prognozy mówią o jego zwiększonej podaży. Tworzenie miejsc pracy w leśnictwie, przemyśle drzewnym, produkcji stolarki, zakładach prefabrykacji daje stabilne warunki rozwoju i perspektywę długotrwałego zatrudnienia – wyjaśniał Steffen Zimny.
Rozwój budownictwa drewnianego oznacza powstanie nowych tartaków, fabryk, zakładów, które muszą przygotować surowiec na potrzeby budownictwa. Następnie wyprodukowane elementy trzeba złożyć na placu budowy. Dzięki temu powstają nowe miejsca pracy. Co ważne, nie potrzebne są duże fabryki, tylko zakłady działające lokalnie.
Dzięki drewnu ulepszonemu technologicznie, które następnie jest w innowacyjny sposób montowane, powstają komfortowe domy, w których jest cicho, panuje optymalny klimat i odpowiednia wilgotność powietrza. Innowacyjny sposób powstawania tych domów znacznie skraca czas ich budowy, co nie byłoby możliwe w przypadku metody tradycyjnej, trwającej nawet kilka lat.
Budownictwo pasywne może przyczynić się także do rozwoju edukacji – nie tylko tej zawodowej, która pozwoli zwiększyć kompetencje pracowników, ale edukacji społecznej, która poprawi świadomość ekologiczną.
– Nie chcemy zaśmiecać naszej planety, nie chcemy dalej zaśmiecać naszego kraju, chcemy szukać i znajdować najlepsze rozwiązania – wymieniał prezes STEICO. – Duży betonowy dom jest trudny do rozebrania, pozostaje dużo odpadów trudnych do zagospodarowania. W przypadku domu z drewna, kiedy się wyeksploatuje, nadaje się do rozbiórki, a materiały można łatwo zutylizować.
Brak własnego mieszkania, to z kolei jeden elementów wykluczenia społecznego. Problemowi temu można zaradzić również inwestując w energooszczędne budownictwo z materiałów drewnopochodnych. Wykonane w wysokim standardzie nie jest tańsze od tradycyjnego, ale znacznie tańsze w utrzymaniu.
– O wiele bardziej rozsądnie możemy zagospodarować przestrzeń publiczną budując w takiej technologii – podkreślał Steffen Zimny. – Dlatego prośba do polityków, żeby ułatwić budowanie z drewna domów wielomieszkaniowych, bo dzisiaj jest to niemożliwe. Musimy nad tym pracować, żeby zmieniło się polskie prawo, polskie normy, ale również mentalność np. strażaków. Oczywiście drewnem się pali, ale drewno konstrukcyjne jest bardzo solidne i nie stwarza żadnego ryzyka pożarowego.
Budownictwo pasywne doskonale wpisuje się również w ostatni z 5 celów wyznaczonych przez Unię – zmianę klimatu, oszczędność energii. Budownictwo drewniane nie emituje CO2, a szybki czas budowy i prefabrykacja pozwalają ograniczyć emisję spalin podczas transportu elementów na budowę. Prefabrykacja to także gwarancja dokładności połączeń, jakości montażu i w efekcie realnej energooszczędności.
Już wybudowali i o tym opowiedzieli
Prezentacja Michała Komorowskiego z firmy STEICO CE na pewno nie pozostawiła żadnych wątpliwości, że energooszczędne budownictwo z materiałów drewnopochodnych to obecnie najlepsza alternatywa dla inwestorów, którzy chcą wybudować komfortowy, zdrowy, tani w eksploatacji i bezpieczny dom. Wsparli go przedstawiciele firm Fermacell oraz STO Polska, którzy oferują rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną i walory użytkowe budynków z drewna.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje prezesów Tomasza Balcerowskiego z firmy Ekoinbud i Miachała Szredera z firmy SZREDER A.C. Pierwszy zalety budownictwa energooszczędnego z materiałów prefabrykowanych w technologii STEICO omówił na przykładzie żłobka wybudowanego w Gdańsku, drugi z kolei podzielił się doświadczeniem z budowy pierwszej w Polsce dwukondygnacyjnej szkoły w Czarnej Wodzie.
O prawidłowej termomodernizacji, która pozwala uzyskać energooszczędność rzędu 90% opowiedział Günter Schlagowski z Instytutu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku. Natomiast prof. Henryk Mruk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu podpowiadał, jak zbudować silną markę i efektywnie promować budownictwo drewniane.
Partnerami sympozjum były firmy: Sto Polska (producent systemów ociepleniowych oraz powłok elewacyjnych i wewnętrznych), Fermacell (producent suchej zabudowy), Szreder A.C. (firma budująca domy energooszczędne i pasywne w systemie szkieletowym prefabrykowanym), Ecologiq (producent gotowych domów prefabrykowanych ekologicznych i energooszczędnych) oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Honorowy patronat nad sympozjum objął Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.
Opracowanie
dr Małgorzata Wnorowska
Fotografie: Forestor Communication
Referaty z sympozjum można pobrać pod adresem: http://www.czarnawoda.forestor.webd.pl/2016/06/06/sympozjum-referaty-do-pobrania/
Galerię zdjęć z sympozjum można obejrzeć pod adresem: http://www.czarnawoda.forestor.webd.pl/2016/06/06/i-sympozjum-galeria/