Z przykrością informujemy, że w sezonie letnim 2016 nie zostanie uruchomiony basen kąpielowy w Czarnej Wodzie. Sytuacja ta wynika ze zmiany przepisów w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Nowe, restrykcyjne przepisy w tym zakresie wprowadzone zostały rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku (Dziennik Ustaw z 2015 r. poz. 2016) i weszły w życie w grudniu ubiegłego roku. Normy jakie powinna obecnie spełniać woda wprowadzana do niecki basenowej oraz woda w niecce basenowej są niezwykle surowe, w naszych lokalnych warunkach niestety niemożliwe do osiągnięcia. Należy podkreślić, że niespełnienie normy przez zaledwie jeden z kilku obowiązkowo badanych parametrów wody, skutkuje zamknięciem pływalni.
Jak wiadomo, woda wprowadzana do niecki basenowej w Czarnej Wodzie to woda z rzeki, bez możliwości uzdatniania. W celu kontrolnego sprawdzenia jakości tej wody oraz porównania wyników z obowiązującymi obecnie normami, w miesiącu maju pobrano próbki wody i przekazano do badań laboratoryjnych. Otrzymane z laboratorium sprawozdanie z badań niestety nie przedstawia się optymistycznie… Główne parametry wody wprowadzanej do niecki basenowej, które na samym wstępie uniemożliwiają działanie basenu kąpielowego to: mętność – której norma wynosi 0,3 NTU (woda w rzece 0,92), chloroform – norma wynosi 0,03 mg/l (woda w rzece < 1,0), oraz THM – norma 0,1 mg/l (woda w rzece < 4,0).
Istniejący problem rozwiązałaby budowa stacji uzdatniania wody do basenu. Według wstępnych szacunków jest to koszt przekraczający milion złotych. Dodatkowo należałoby uszczelnić samą nieckę basenową. Niestety na takie wydatki nas obecnie nie stać.
Rozważaliśmy też wariant napełnienia niecki basenowej wodą z sieci wodociągowej, ale maksymalna ilość wody uzdatnionej przez pompownię wody jest na pograniczu zużycia przez odbiorców, gdyż w okresie letnim ilość zużycia wody rośnie. Ten pomysł jest zatem również niewykonalny.
W tej sytuacji niestety nie mamy możliwości uruchomienia basenu. Z identycznym problemem borykają się wszystkie pływalnie odkryte w Polsce, których funkcjonowanie jest zagrożone.
W załączeniu przedstawiamy sprawozdanie z badań wody z rzeki Wdy wykonane przez uprawnione laboratorium: