W piątek 21 stycznia w Starogardzie Gdańskim do użytku został oddany blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią, a 24 stycznia odbył się pierwszy zabieg. Budowa bloku to jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia w ramach projektu pod nazwą „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim oraz podniesienie kwalifikacji kadry medycznej celem zwiększenia dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie chorób cywilizacyjnych”
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W jego trakcie wykonano modernizację i przebudowę oddziałów świadczących usługi pacjentom obciążonym chorobami cywilizacyjnymi: neurologicznego, kardiologicznego, udarowego, chirurgii ogólnej oraz chorób wewnętrznych. Ponadto, co bardzo ważne, rozbudowano szpital o blok operacyjny z centralną sterylizatornią i częścią rehabilitacyjną oraz kilka nowych poradni specjalistycznych, a także zakład diagnostyki. Dodatkowo podniesione zostaną kwalifikacje kadry medycznej.
Inwestycja wg członków Zarządu Powiatu:
– 12 kwietnia 2019 roku podpisaliśmy umowę na budowę bloku. W ramach tej umowy zbudowaliśmy od podstaw zupełnie nowy budynek bloku operacyjnego wyposażony w 3 sale operacyjne oraz centralną sterylizatornię, która odpowiada za dezynfekcję i sterylizację materiałów i narzędzi – wyjaśnia starosta Kazimierz Chyła.
Budynek, który stanął w bliskim sąsiedztwie głównego budynku szpitala, składa się z 3 kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej prawie 3000 metrów kwadratowych. Na bloku operacyjnym znajdują się 3 nowoczesne sale. Jedna z nich przeznaczona jest do operacji ortopedycznych z własnym magazynem implantów. Pozostałe sale zamiennie wykorzystywane będą w różnych specjalnościach, a w szczególności o charakterze chirurgicznym, ortopedycznym, ginekologicznym, kardiologicznym oraz neurologicznym.
– W ramach inwestycji w pełni wyposażyliśmy sale operacyjne w wysokospecjalistyczne stoły operacyjne, kolumny chirurgiczne oraz kolumny anestezjologiczne, a także lampy operacyjne, by w zapewnić pacjentom leczenie na urządzeniach z najwyższej półki. Wartość samych narzędzi chirurgicznych, wykorzystywanych podczas operacji, to ponad 800 tysięcy złotych – przyznaje wicestarosta Patryk Gabriel.
Roboty budowlane zakończyły się w latem 2021 roku, po czym do grudnia nieprzerwanie trwały procedury odbiorowe, próby, uruchomienia, testy, sprzątanie i ostatnie poprawki w zakresie instalacji sprzętu medycznego i systemów informatycznych. Koszt budowy bloku wraz z wyposażeniem to ponad 36 mln zł.