W obecnym roku obchodzimy 20 rocznicę powstania Gminy Miejskiej Czarna Woda. Działania na rzecz jej utworzenia rozpoczęto w 1989 roku. Po zmianie systemowej Rada Ministrów przychylnie odniosła się do starań lokalnej wspólnoty, czego efektem było podpisanie w dniu 19 grudnia 1992 roku przez ówczesną premier Hannę Suchocką rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic i ustalenia siedzib gmin w niektórych województwach oraz nadania gminie statusu miasta. W rozporządzeniu, które weszło w życie z dniem 1.01.1993 roku w § 4 czytamy:
…”w województwie gdańskim:
1) tworzy się gminę Czarna Woda z siedzibą władz w Czarnej Wodzie. W skład gminy wchodzi obszar wsi Czarna Woda oraz część wsi Lubiki o powierzchni 3.88 ha z gminy Kaliska…
4) gminie Czarna Woda nadaje się status miasta”.
W momencie utworzenia, Gmina Miejska Czarna Woda liczyła 2743 mieszkańców. Dziś, po 20 latach, wraz z przyłączonymi w 1995 roku sołectwami Lubiki i Huta Kalna liczba mieszkańców wzrosła do 3423.
W tej nowej rzeczywistości w Czarnej Wodzie zauważyć można było korzystne zmiany, w wyniku których gmina miejska poszerzyła swoje granice. W ten sposób z najmniejszego miasta na Pomorzu Gdańskim, Czarna Woda stała się piątym, co do wielkości (obszarowo) miastem województwa. Jeszcze przed uzyskaniem praw miejskich, dzięki powstaniu w latach 50 – tych Zakładów Płyt Pilśniowych, gdzie zatrudnienie w najlepszych latach prosperity znajdowało ponad 1300 osób, z funkcjonującymi prężnie na jej terenie Ośrodkiem Badawczo – Rozwojowym Przemysłu Płyt Drewnopochodnych oraz dużym tartakiem, Czarna Woda była ważnym ośrodkiem przemysłowym powiatu starogardzkiego. Dzisiaj na jej terenie działa ok. 150 podmiotów gospodarczych. Po przekształceniach własnościowych nadal funkcjonuje Zakład Płyt Pilśniowych, którego właścicielem jest firma STEICO S.A. oraz Ośrodek Badawczo Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych. Sp. z o.o.
Niewątpliwym atutem Czarnej Wody są tereny zielone, które obejmują 80% jej powierzchni, co jest ewenementem w skali europejskiej. Miejscowość położona jest w zachodniej części powiatu starogardzkiego, przy ważnych szlakach komunikacyjnych – drodze krajowej nr 22 i linii kolejowej Tczew – Chojnice. Cały obszar gminy z wyjątkiem zurbanizowanej części miasta należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich. Do głównych atrakcji turystycznych gminy zaliczyć można rzekę Wdę, nazywaną też Czarną Wodą, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych nizinnych dróg kajakowych w Polsce, o całkowitej długości 198 km. Zróżnicowany charakter rzeki z przepięknymi odcinkami przełomowymi, z wartkim, meandrującym nurtem, przyciąga z każdym rokiem coraz więcej turystów krajowych i zagranicznych. Wda jest również atrakcyjna dla amatorów wędkarstwa, do czego w znacznej mierze przyczynia się jej ekosystem, w którym dominują pstrągi i lipienie.
Fakt usamodzielnienia się administracyjnego w nowej rzeczywistości samorządowej wyzwolił szereg cennych inicjatyw na rzecz miasta. Nie sposób przytoczyć tutaj wszystkich, ale warto przywołać choćby kilka przykładów:
–powołano Społeczny Komitet Ciepłownictwa, który prowadził budowę ciepłociągu dla części miasta o charakterze zabudowy jednorodzinnej, Ognisko Muzyczne, Bibliotekę Miejskiej, Miejskie Zakłady Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Świetlicę Miejską „Kulturalnia”,
–zorganizowano Stałą Wystawę Borów Tucholskich i Doliny Rzeki Wdy,
–utworzono szkołę średnią, w skład której wchodziły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum Przemysłu Drzewnego i Wieczorowe Technikum Mechaniczne dla Pracujących,
–rozwinięto infrastrukturę turystyczną i sportową uruchamiając wypożyczalnię kajaków oraz automatyczną kręgielnię.
Również w sporcie mieszkańcy Czarnej Wody odnosili sukcesy na mistrzostwach Polski w kajak polo i kręglach. Duże tradycje i wiele sukcesów na swoim koncie ma żeglarstwo. Najbardziej utytułowani w tej grupie to: Adam Sztormowski, Maciej Roman, Wojciech Szulc, Czesław Sikora oraz Sylwester Orligóra, którzy sięgnęli po puchary w mistrzostwach Świata, Europy i Polski. Natomiast w dyscyplinie podnoszenie ciężarów, Czarną Wodę rozsławił Tomasz Czapiewski, który także jako strong men zdobywał laury na mistrzostwach Polski, Europy i świata. Sukcesy zaczyna odnosić również reaktywowana w 2011 roku drużyna piłkarska KS Wda.
Wiele działań zainicjowanych w pierwszych latach funkcjonowania miasta jest kontynuowanych do dnia dzisiejszego. Do najciekawszych zaliczyć można m.in.: Konkurs fotograficzny „Przyroda wokół nas”, Biesiady Literackie, Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy Wdą im. Bolesława Białkowskiego, Mistrzostwa Czarnej Wody w Pływaniu i Piłce Plażowej, Mistrzostwa Czarnej Wody w Tańcu Towarzyskim, Grad Prix Czarnej Wody w Brydżu Sportowym. Sporą publiczność przyciągają: Dzień Konia w Hucie Kalnej, Mistrzostwa Kociewia w Grillowaniu oraz organizowany przez grupę motocyklistów Zlot nad Wdą.
Na terenie miasta działają organizacje pozarządowe: Ochotnicza Straż Pożarna, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kobiet Huty Kalnej i Lubik -„Sami Swoi”, Uczniowski Klub Sportowy Wda, Klub Sportowy Wda, Jacht Klub WDA, Kolo Strzeleckie LOK, Koło Emerytów i Rencistów, Polski Związek Wędkarski – Koło nr 52, Związek Solidarności Polskich Kombatantów im. Henryka Szumana, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce.
Przez 20 lat wiele udało się zrealizować, jednak dużo jeszcze jest do zrobienia. Podziękowania należą się wszystkim, którzy swój czas, wiedzę i umiejętności angażowali i nadal angażują na rzecz rozwoju naszego miasta.