Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski zapowiedział udział w lokalnych obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. W spotkaniu, które odbędzie się 11 bm. o godz. 10 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku przy ul. Sosnowej 2, uczestniczyć będą uczniowie pomorskich szkół. Poznają m.in. szczegóły pracy operatorów i zobaczą jak wykonuje się resuscytację krążeniowo oddechową.
Na terenie Polski w 2014 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali łącznie 21.326.746 zgłoszeń. Z tego 10.340.761 (48 proc.) to były zgłoszenia fałszywe. W 7.386.614 przypadkach (35 proc.) dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia alarmowego przez operatora numerów alarmowych, tj. w ciągu kilku pierwszych sekund. To daje w sumie blisko 80 procent zgłoszeń nieuzasadnionych. – wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Analogiczna sytuacja była w Pomorskiem. Operatorzy przyjęli ponad milion zgłoszeń. 70 procent wszystkich połączeń odebranych przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego było bezzasadnych. Nadal duża liczba dzwoniących traktuje WCPR jak centrum informacji, pod którym dowiedzieć się można np. o lokalizacji postojów taksówek czy rozkładzie jazdy pociągów. Tymczasem blokowanie numeru alarmowego może utrudnić udzielenie pomocy osobie, która rzeczywiście jej potrzebuje.
Pamiętajmy, że numer alarmowy 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia!
W minionym roku spośród zgłoszeń zasadnych, wymagających pilnej interwencji ponad 14 procent dotyczyło zdarzeń wymagających interwencji policji. Niespełna 9 procent dzwoniących oczekiwało pomocy służb medycznych, 1,3 procent pomocy straży pożarnej, a 6 procent innych służb. Najwięcej ( 281 tys.) zgłoszeń odebrano w WCPR w trzecim kwartale 2014 roku, czyli w lipcu sierpniu i wrześniu. W pozostałych kwartałach liczba połączeń z numerem 112 wynosiła od 231 tysięcy do ponad 258 tysięcy.