„Global Love Youth Trust” z Cardiff był organizatorem ośmiodniowej wymiany młodzieży w St. David’s w Walii, które jest najmniejszym miastem o statusie „city” w Wielkiej Brytanii – ok. 2000 mieszkańców. W projekcie oprócz młodzieży ze Stowarzyszenia „Nasz Łąg – nasza wieś” wzięli udział również reprezentanci Hiszpanii i Belgii.
Stowarzyszenie reprezentowali: Paulina Pałubicka, Emilia Walkowska, Adrianna Walkowska, Krystyna Zielińska, Aneta Paczkowska, Jacek Biesek i Arkadiusz Pora (uczniowie Zespołu Szkół z Łęga) oraz Katarzyna Annollek, Oskar Prichła i Tomasz Kubisz (uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie), liderami byli Zofia Rzepiak i Wiesław Lipsk
Naszą wyprawę do Wielkiej Brytanii rozpoczęliśmy kilkugodzinnym pobytem w Londynie. Zobaczyliśmy m.in. parlament, Big Ben, London Eye, pałac Buckingham, Piccadilly Circus, a metrem pojechaliśmy do Westfield, jednego z największych centrów handlowych w UK.
Tematem przewodnim wymiany były kulinaria i zajęcia dotyczące dyskryminacji. W trakcie warsztatów uczestnicy uczyli się nawzajem przygotowywać specjały kulinarne ze swoich krajów, np. fondue, tortilla czy pierogi ruskie. Mieliśmy również okazję gotować w piecach na energię słoneczną. Na wymianie nie zabrakło gier i zabaw integracyjnych oraz czasu na zwiedzanie malowniczej okolicy. Farma, w której mieszkaliśmy jest położona nad Morzem Celtyckim. Niemalże każdego popołudnia w czasie lunchu chodziliśmy podziwiać krajobrazy – klify. Natomiast całą grupą udaliśmy się na wyspę Ramsey, długi na ponad 3 kilometry skrawek lądu zamieszkują na stałe dwie osoby – strażnik Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i jego żona, która na co dzień zajmuje się niewielką farmą. Reszta miejsca na wyspie zajęta została przez niezliczone kolonie skrzydlatych lokatorów, a na jej brzegach wylegują się foki szare.
Projekt wymiany młodzieży został dofinansowany z Programu „Młodzież w działaniu”. W ramach tego programu przed nami w tym roku jeszcze dwie wymiany, w czerwcu w Gallodoro na Sycylii oraz w sierpniu nad Morzem Czarnym w kurorcie Constanta.
Więcej o działaniach Stowarzyszenia „Nasz Łąg – nasza wieś” na profilu facebook oraz naszej stronie: http://stowarzyszenie.lag.pl/news.php