Czarna Woda – Urząd Miejski https://www.czarna-woda.pl Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego Thu, 30 Dec 2021 08:42:55 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.4 https://www.czarna-woda.pl/wp-content/uploads/2016/03/cropped-favicon-512-32x32.png Czarna Woda – Urząd Miejski https://www.czarna-woda.pl 32 32 Gospodarka Odpadami Komunalnymi https://www.czarna-woda.pl/gospodarka-opadami-komunalnymi/ Tue, 30 Jan 2018 07:01:52 +0000 http://www.czarna-woda.pl/?p=11761

MITY I STEREOTYPY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW

 

Często można usłyszeć, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki, w której odpady zostają zmieszane i po dostarczeniu do sortowni są segregowane ponownie. Warto wiedzieć, że to nieprawda. Nowoczesne pojazdy odbierające posegregowane odpady mają zabudowy z dwiema lub trzema osobnymi komorami do których ładowane są poszczególne frakcje odpadów. Segregując odpady w domach, odpowiadamy za ich wstępną selekcję oraz za oddzielenie surowców wtórnych oraz tych nie przeznaczonych do recyklingu.

 

Nie brakuje głosów, że odpady i tak będą jeszcze raz segregowane w sortowni, więc segregacja u źródła nie ma większego znaczenia. Jednak sortownie funkcjonujące przy zakładach zagospodarowania odpadów to bardzo skomplikowane i kosztowne w eksploatacji linie technologiczne, służące do wydzielenia poszczególnych frakcji surowcowych z odpadów zmieszanych, a więc często nieposegregowanych wcześniej przez mieszkańców. Ten skomplikowany proces nie jest tak efektywny jak segregacja u źródła, czyli w naszych domach. Nie zapewnia też wysokiego poziomu jakości surowców wtórnych. Odpady zmieszane trafiające do składowania powinny być tych surowców pozbawione.

 

Popularne są również teorie, iż odpady należy myć przed wrzuceniem ich do odpowiedniego pojemnika. Tymczasem nie ma potrzeby mycia. Należy je tylko dokładnie opróżnić z produktów, by nie zabrudziły innych surowców w pojemniku lub worku. Myjąc każdy odpad zwiększamy zużycie wody i obciążenie oczyszczalni ścieków.

 

Nierzadko, można też usłyszeć pogląd, że kompostowniki, służące do zagospodarowania odpadów BIO wydzielają nieprzyjemny zapach, więc absolutnie nie sprawdza się w pobliżu ludzkich siedzib. Prawidłowo utrzymany kompost nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Trzeba więc zadbać o to by zawartość kompostownika dotleniać, sukcesywnie mieszać i dodawać odpowiednie bakterie. To proces gnicia bez napowietrzania, powoduje, że powstają odory. Porady dotyczące tego jak prawidłowo zakładać i prowadzić kompostownik bez trudu można znaleźć w internecie.

 

 ODPADY KOMUNALNE

Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

Urząd Miejski w Czarnej Wodzie realizuje obowiązki organizowania odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na obszarze gminy Czarna Woda, na których zamieszkują mieszkańcy, nieruchomości letniskowych oraz nieruchomości niezamieszkałych, na których w sposób ciągły prowadzone są usługi z zakresu: administracji publicznej, oświaty i kultury.

Z dniem 1 lipca 2013 roku przestał obowiązywać system indywidualnego zawierania umów właściciela nieruchomości z odbiorcą odpadów, w zamian właściciel nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Spełnienie obowiązku złożenia deklaracji polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza deklaracji oraz jego popisaniu i złożeniu w Urzędzie Miejskim w Czarnej Wodzie, ul. Mickiewicza 7.

Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.

W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości powstających odpadów komunalnych, właściciel nieruchomości jest  obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

Po złożeniu deklaracji składający otrzymają informację o indywidualnym numerze konta bankowego i terminach wnoszenia opłaty oraz dostępnych sposobach realizacji opłaty za odbiór odpadów komunalnych.

Opłatę należy wnosić z góry za każdy miesiąc kalendarzowy, w terminie do dnia 25 danego miesiąca.

Właściciele nieruchomości położonych na terenie Gminy Czarna Woda, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe opłatę wnoszą w dwóch równych ratach, pierwszą ratę do 31 marca, a drugą do 30 września danego roku.

W przypadku nabycia nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, w ciągu roku kalendarzowego wniesienie opłaty ustala się na 30 dni od dnia złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Właścicielom nieruchomości nie są wystawiane faktury, ani rachunki.

Informację o stanie konta można nabyć w Urzędzie Miejskim w Czarnej Wodzie w pokoju numer 17 lub telefonicznie pod numerem 58 587 88 55 wew. 31.

 

Miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy
Rodzaj nieruchomości Metoda naliczenia opłaty Sposób zbierania odpadów
selektywny
zamieszkała przez 1 mieszkańca od mieszkańca 38,00 zł/ 1 osoba
zamieszkała przez 2 mieszkańców od mieszkańca 76,00 zł/ 2 osoby
zamieszkała przez 3 i więcej mieszkańców od gospodarstwa domowego 107,00 zł

ULGA Z TYTUŁU KOMPOSTOWANIA BIOODPADÓW

Od 1 stycznia 2021 r. można skorzystać z ulgi z tytułu kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych. Ze zwolnienia mogą skorzystać właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy wszystkie bioodpady będą gromadzić we własnym kompostowniku.

Aby skorzystać ze zwolnienia należy złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz z oświadczeniem o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne.

Miesięczna ulga dla gospodarstw kompostujących bioodpady we własnym zakresie
Rodzaj nieruchomości Metoda naliczenia opłaty Kwota ulgi
zamieszkała przez 1 lub 2 mieszkańców od mieszkańca 1,00 zł
zamieszkała przez 3 i więcej mieszkańców od gospodarstwa domowego 2,00 zł

 

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których znajduje się domek letniskowy lub inna nieruchomość wykorzystywana na cele rekreacyjno-wypoczynkowe
Rodzaj nieruchomości Sposób zbierania odpadów Metoda naliczenia opłaty
selektywny
Domek letniskowy lub inna nieruchomość wykorzystywana na cele rekreacyjno-wypoczynkowe 190,00 zł Stawka ryczałtowa za rok

 

Stawka opłaty dla nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, jeżeli odpady zbierane i odbierane są w sposób selektywny
Pojemność pojemnika [l] Stawka za pojemnik [zł]
120 l 24,00
24 l 48,00
360 l 72,00
1100 l 228,00
5000 l 999,00
7000 l 1399,00
10000 l 1999,00

Podmiotem odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Czarna Woda jest firma:

KOLTEL s.c. Piotr Kolbusz i wspólnicy

ul.Droga Owidzka 2a

83-200 Starogard Gdański

tel. 58 561 10 91

Odpady odbierane od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Czarna Woda przez firmę Koltel s.c. Piotr Kolbusz i wspólnicy są zagospodarowane w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stary Las, Stary Las 9, 83-200 Starogard Gdański. tel. 58 530 07 99, email: biuro@starylas.pl

Informacja o osiągniętych przez gminę oraz podmioty odbierające odpady komunalne na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości, w danym roku kalendarzowym wymaganych poziomach recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania:

poziom ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania:

2017 r. –  0%

2018 r. – 10 %

2019 r. – 9,45 %

2020 r. – 1 %

poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła:

2017 r. – 23,64 %

2018 r. – 33 %

2019 r. – 35 %

2020 r. – 34 %

poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych:

2017 r. – 100 %

2018 r. – 100 %

2019 r. – 94 %

2020 r. – 99 %

Informacja o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK):

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Sp. z o.o.

z siedzibą w miejscowości Stary Las, Stary Las 9, 83-200 Starogard Gdański. tel. 58 530 07 99, email: biuro@starylas.pl

Biuro czynne: Poniedziałek-piątek 7:00-15:00

PSZOK jest czynny we wszystkie dni robocze w godzinach od 7:00 do 20:00. Dopuszcza się funkcjonowanie PSZOK w soboty pracujące. Informacje o godzinach PSZOK zamieszczane będą na stronie http://starylas.pl/ w zakładce PSZOK.

Można bezpłatnie przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Starym Lesie, który organizuje Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych ”Stary Las” Sp. z o.o. odpady powstające w gospodarstwach domowych, takie jak:

papier i tektura,

szkło,

tworzywa sztuczne,

metale,

opakowania wielomateriałowe,

bioodpady,

zużyte opony,

popiół pochodzący z palenisk domowych,

odpady niebezpieczne – takie jak świetlówki, rtęciówki, baterie, akumulatory, paliwa, oleje silnikowe, hydrauliczne, itp. Smary, detergenty, kwasy, alkalia, lekarstwa, środki ochrony roślin, rozpuszczalniki, farby, lakiery, a także opakowania po tych preparatach, przeterminowane leki itp.

meble i inne odpady wielkogabarytowe – stoły, szafy, krzesła, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, kołdry, rowery, zabawki dużych rozmiarów itp.

zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny– sprzęt AGD, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, sprzęt audiowizualny, sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne, urządzenia pomiarowe, zabawki zawierające elementy elektroniczne itp.

odpady budowlano – rozbiórkowe i remontowe, tj. gruz, styropian budowlany, materiały budowlane, aparatura sanitarna i aparatura grzewcza, deski, panele, okna i drzwi, z  wyłączeniem odpadów zawierających azbest, papę i smołę;

można bezpłatnie przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Starym Lesie, który organizuje Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych ”Stary Las” Sp. z o.o.

Obowiązujące limity:

– odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne przyjmuje się w ilości do 1 m3;

– zużyte opony odbierane będą w ilości nie większej niż 4 sztuki z gospodarstwa domowego.

Szczegółowe warunki przekazania odpadów do PSZOK określa Regulamin  https://zuokstarylas.mojbip.pl/164.html

 Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych można oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, firm zajmujących się sprzedażą sprzętu elektrycznego i elektronicznego (w przypadku zakupu nowego sprzętu) oraz do punktów zajmujących się skupem złomu i surowców wtórnych.

Informacja o adresach punktów zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon, powstających w gospodarstwach rolnych lub zakładów przetwarzania takich odpadów.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „STARY LAS” Sp. z o.o. Stary Las 9, 83-200 Starogard Gdański zajmuje się odpłatnym odbiorem folii, sznurka oraz opon powstających w gospodarstwie rolnym.

 

W Rejestrze Działalności Regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych, prowadzonym przez Burmistrza Czarnej Wody figurują następujące podmioty:

1) numer rejestrowy 1/2012

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Starkom” Sp. z o.o., ul. Tczewska 22, 83-200 Starogard Gdański, tel. (58) 562-30-67

2) numer rejestrowy 2/2012

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., ul. Kilińskiego 15, 89-650 Czersk, tel. (52) 398-43-80

3) numer rejestrowy 4/2012

„KOLTEL s.c. Piotr Kolbusz i wspólnicy”, ul. Droga Owidzka 2a, 83-200 Starogard Gdański, tel. (58) 561-10-91

 

W zakładce “Do pobrania” znajdują się:

  • deklaracje w wersji edytowalnej,
  • uchwały związane z gospodarką odpadami komunalnymi.

 

]]>